19.10.2019 - Sağlık Portalı

Osteoporoz – Kemik erimesinden korunmak

Osteoporoz – Kemik erimesinden korunmak

Hastalıktan korunmak için her gün minimum 2 bardak süt içmek, dengeli beslenmek, güneşe çıkmak ve egzersiz yapmak gerekiyor.

İSTANBUL – Sağlık Bakanlığı Dünya Osteoporoz Günü sebebiyle osteoporozdan korunmak için her gün yetişkinlerin 2; çocuklar, ergenler, gençler, gebeler ve yaşlıların 3-4 su bardağı süt içmesi gerektiğini açıkladı. Bakanlık hastalıktan korunmak için önerilerde bulundu.

İnsan vücudunda bir taraftan yaşlı kemiklerin yıkımı olurken, diğer taraftan yeni kemikler oluşuyor. Bu dengenin bozulmasına ise osteoporoz neden oluyor. Osteoporoz riskini artıran etmenler içinde “sigara içimi”, “fazla alkol tüketimi”, “hareketsiz yaşam”, “yetersiz ve dengesiz beslenme”, “steroid kullanımı” ve “erken menopoz” içeriyor.

Hastalık erken dönemlerde belirti vermiyor. Bu yüzden belli bir yaşın üstündeki bayanların yanı sıra her insanın hastalık hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Osteoporozu önlemede en önemli iki faktörden biri güçlü kemik oluşumunu sağlamak, diğeri ise kemik kaybını önlemek.

Osteoporozu toplumsal açıdan önemli kılan neden ise oluşan kırıklar sebebiyle tedavi maliyetinin ve ölüm oranlarının artması ve bunun sonucunda ekonomik ve iş gücü kayıplarının büyük olması.

KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER:

Sağlık Bakanlığı osteoporozdan korunmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

Kemik sağlığını korumak için her gün yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmeli.

Yetişkinler günde 2 su bardağı, çocuklar, ergen dönemi gençler, hamile ve emzikli hanımlarla menopoz sonrası kadınların 3-4 su bardağı süt içmeli.

Günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında öğün aralarında süt ve süt ürünlerini tercih etmeli, gece yatarken bir bardak süt veya bir kase yoğurt tüketmeyi alışkanlık haline getirmeli.

Hamur tatlıları yerine sütlü tatlıları tüketmeli.

Yüksek oranda protein, tuz, şeker tüketiminden kaçınmalı, kafeinli ve gazlı içeceklerin tüketimine dikkat edilmeli.

Sigara ve alkolden uzak durulmalı.

Her gün güneş ışınlarından uygun şekilde yararlanılmalıdır. Güneş ışınlarının dik olmadığı saatlerde yüzün ve kolların 15 dakika kadar güneş ışınıyla temas etmesi, vücutta D vitamininin aktif hale geçmesi için yeterlidir.

Sağlıklı beslenmenin yanında yapılacak olan fiziksel aktivite, gençlikte kemik kütlesini artırır, yaşlılıkta ise kemik kaybını önler yada azaltır.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com … »

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır