13.12.2019 - Sağlık Portalı

Sizde mevsiminde olmayan ürünleri mi yiyor sunuz?

Sizde mevsiminde olmayan ürünleri mi yiyor sunuz?

Bu mevsimde sezonunda olmayan ürünleri  yiyenler Allah’ın Şefkat tokatını yer!

Mevsiminde yenilmeyen Hertürlü sebze ve meyve vücut kodlarınızı altüst eder ve size hayatı yaşanmaz hale getirebilir! Etkisi ya kısa sürede ya da bir zaman sonra yapacağını yapar!
Günümüzde her mevsim, hemen her meyve ve sebze elimizin altında. Ama doğrusu meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek, zamanının dışında kullanmamak. Bunu hepimiz biliriz ama pek de uygulamayız. Sebzeleri doğal ortamda organik olarak yetiştirmek ve sezonlarında tüketmek bütün dünyada yayılan bir akım haline geldi. Balkon ya da bahçenizde kendi sebze ve meyvenizi yetiştirmek gibi.

Mevsimi dışında kullanmak istediğimiz sebze, meyve ve baharatları kurutarak ya da dondurarak saklamalı istendiği zaman o şekilde kullanmalıyız.Unutmayın ki “raf ömrü uzayan yiyecekler, ömrümüzü kısaltır.

Aşağıdaki takvimde meyve ve sebzelerin kendi mevsimlerinde olması gerektiği aylar işaretli. Arada bir kaçamak yapılsa da doğru olanı bu takvime göre onları kullanmak. Hem daha sağlıklı, hem de daha ekonomik. Her ne kadar mevsiminde tüketsekte, satın alırken renkleri bozulmamış, çürüğü olmayan ve fazla beklememiş olanlarını tercih etmeliyiz. Bu nedenle öncelikle semt pazarları ve fazla satış yapan marketler ve manavlar tercih edilmeli.

 

Mevisimine göre sebze meyve

Doğru besleniyor musunuz? Sosyal Test

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır