16.10.2019 - Sağlık Portalı

Ses kısıklığı neyin habercisi?

Ses kısıklığı neyin habercisi?

Ses kısıklığı, çoğu zaman sesin azalması veya hiç çıkmaması olarak algılanır. Ancak her türlü normalden değişik ses oluşumuna ses kısıklığı denir ve bu durum bazı ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

İSTANBUL – Sesteki çatallaşmalar, titreşimler, boğuk ses ve diğer tüm ses değişikliğine ses kısıklığı denir. Gırtlaktan daha aşağı seviyelerdeki rahatsızlıklar sesin cılız ve zayıf çıkmasına neden olurken, gırtlağın kendisi ile ilgili hastalıklarda sert, tırmalayıcı ve kısık ses oluşumuna neden olur. Ağız boşluğu ve dil hastalıklarının ise sesin, “ağızda sıcak patates varmışçasına” çıkmasına sebep bulunduğunu söyleyen Etiler Memorial Polikliniği Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Haldun Şan, “Ses Kısıklığının hastalıklarla ilişkisi” hakkında merak edilen sorulara cevap verdi.

SES KISIKLIĞI” NEDEN OLUŞUR?

Ses kısıklığı oluşturan pek çok sebep vardır. Bunlar arasında çok kolay ve kendiliğinden iyileşebilecek sebepler olduğu gibi ciddi ve tedavisinin büyük ameliyatlar gerektirdiği hastalıklar da olabilir.

Ses kısıklığına sebep olabilecek hastalıklar içinde şunlar sayılabilir:

* -Larenjit (Gırtlak iltihabı)
* -Ses tellerinde nodül, kist veya polip gibi iyi huylu kitleler
* -Akciğer hastalıkları
* -Ses teli hareketini sağlayan sinirlerin felci
* -Alerji veya iltihaplara bağlı geniz akıntısı
* -Mideden yukarı doğru asit kaçağının olması (reflü) ve şiddetli kusmalar
* -Gırtlak ve çevresindeki dokuların tümörleri
* -Ses telleri çevresine gelen darbeler
* -Ruhsal sebepler
* -Şeker hastalığı yada sinir sistemi hastalıkları gibi vücudun diğer bölgeleriyle beraber ses telini de tutan hastalıklar
* -Sigara, duman ve kimyasal gazlar gibi tahriş edici maddelere maruz kalmak
* -Yanlış ses kullanımları(bağırma, çığlık, şiddetli ağlama ve öfke durumları)
* -Bazı cerrahi travmalar(gırtlağa yada üst solunum yoluna yönelik yada genel anestezi için solunum yoluna tüp(entübasyon tüpü) yerleştirilmesine bağlı olarak.

NE ZAMAN DOKTORA GİDİLMELİ?

Doğrusu ses kısıklığı olur olmaz doktora gitmektir. Ancak ülkemizde bu pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle genelde 1-2 haftadan daha çok süren ses kısıklıklarında kesinlikle doktora gidilmesini öneriyoruz. Ses kısıklığı ile birlikte nefes alma zorluğu, ağızdan kan gelmesi, yutma zorluğu veya boyunda kitle (şişlik) gibi şikayetler de varsa bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmak için daha acele etmek gerekir.

Kulak burun boğaz uzmanına ne zaman muayene olmak gerek?

* Ses kısıklığı 2-3 haftadan uzun sürerse
* Ses kısıklığı ile beraber aşağıdaki emareler varsa
* Soğuk algınlığı gibi belirli bir neden yokken ağrı bulunması
* Öksürükle kan gelmesi
* Yutma güçlüğü
* Boyunda şişlik
* Birkaç günden uzun süren tam ses kaybı yada seste şiddetli değişim olursa Kulak Burun Boğaz uzmanı ile görüşülmelidir.

Ses kısıklığı olduğu zaman ne hemen ciddi bir hastalık endişesine kapılmalıyız ne de çok küçümseyip muayeneyi ihmal etmeliyiz. Özellikle sigara içen, 50 yaşını aşmış ve 2 haftadan uzun süreli ses kısıklığı olan erkek hastaların mutlaka hekime başvurmaları ve dikkatli bir gırtlak muayenesinden geçmeleri şarttır. Çünkü gırtlak kanserinin ilk ve en önemli işareti ses kısıklığı olup erken evrede saptandığında yüzde 100’e yakın oranda tedavi edilebilmektedir.

Ses kısıklığının tedavisi, ses kısıklığı yapan hastalığa göre farklılık gösterir. Çünkü ses kısıklığı kendisi bir hastalık değil başka hastalıkların emaresidir.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

* -Sigara ve alkol kullanılmaması (sigaranın rolü çok daha fazladır)
* -Sesin doğru tonda, kalınlaştırma ve inceltmeleri fazla yapmadan kullanılması
* -Çok uzun süre konuşmaktan kaçınılması
* -Diyaframı kullanarak, gırtlak kaslarını çok yormadan konuşulması
* -Bol su içilmesi
* -Boğaz temizleme hareketini yapmaktan kaçınılması
* -Mideden asit kaçağı olan (Reflü) hastalar için akşam saatlerinde çay, kahve, kola, alkol alınmaması, mideyi dolduracak kadar yemek yenmemesi, yemek yiyip derhal yatılmaması, yüksek yastıkta yatılması
* -Bulunduğunuz ortamın nemi ve ısısının uygun olması

Kaynak: www.ntvmsnbc.com … »

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır