17.10.2019 - Sağlık Portalı

Hava kirliliği olan yerlerde küçük çocuklarınızı yürütmeyin!

Hava kirliliği olan yerlerde küçük çocuklarınızı yürütmeyin!

Prof. Dr. Adnan Yüksel, annelere 4 yaşından küçük çocuklarını, yoğun trafik olan ve hava kirliliği bulunan yerlerde yürütmemesini ve bebek arabasında taşımamasını öneriyor. Çünkü kirli hava yerden 30-40 santimetre’e yoğunlaşıyor.

Son 20 yılda yapılan araştırmalarda çocukların kansere yakalanma oranları her yıl yüzde 1 oranında artıyor. Kanser sebepleri içinde ilk sırada çevre sağlığının bozulması yer alıyor. Çocuk hastalıkları ve genetik uzmanı nörolog Prof. Dr. Adnan Yüksel, bilhassa kirli havanın çocuklar için büyük tehlike bulunduğunu söylüyor ve aileleri uyarıyor: “4 yaşından küçük yavrunuzu kirli havalarda kucağınızda taşıyın. Özellikle yoğun trafik olan yol kenarlarında bebekleri arabada taşımayın, çocukları da yürütmeyin. Aksi halde en kirli havayı solumalarına sebep olmuş olursunuz.”

Bir çok hastalık gibi kanserin de genetik yatkınlığa bağlı bulunduğunu ve uygun çevre şartlarında ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Yüksel, çevre kirliliğinin özellikle çocukluk çağı hastalıklarının ilk sebebi bulunduğunu belirtiyor. Yüksel, son zamanlarda zeka geriliği, sınır zeka, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, otizm gibi zihinsel problem taşıyan çocuk oranının da arttığına dikkat çekiyor. Şehirleşme oranının yükselmesiyle zehirli gazlarla dolu kirli havayı solumak zorunda kalan insan sayısının da artması hastalık ihtimallerini de büyütüyor. Prof. Dr. Yüksel’in verdiği bilgilere göre, kirli hava ağır olduğundan yere çöküyor. Yoğun trafikte, sobanın yada gazın çok kullanıldığı mekânlarda yerden 30-40 santimetre yüksekliğe kadar olan hava kirlenmiş oluyor. Yukarıdaki hava hafif ve rüzgârdan dolayı akım olduğundan daha temiz kalıyor. Özellikle kış mevsiminde kirli havalarda dışarı çıkarılıp yoğun trafik olan yol kenarlarında yürütülen çocuklar ve arabasında taşınan bebekler zemine çöken zehirli, kurşun içeren havayı teneffüs ediyor. Kirli hava bağışıklık sistemi tarafınca yakılmadığı zaman kanser için mühim bir sebep oluşturuyor. Ayrıca, çocukta otizm, zeka geriliği, hiperaktivite, dikkat dağınıklığı, öğrenme güçlüğü ortaya çıkması için kirli havanın çok önemli bir sebep bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yüksel, “Çocuklar, yukarıdaki nispeten daha temiz havayı alabilmesi için kucakta taşınmalı, yürütülmemeli, arabasına konmamalı.” diyor.

Kapalı mekânlarda içilen sigara da bina içi havanın kirlenmesine sebep oluyor

Kapalı ortamların havasını kirleten en önemli etkenlerden biri de sigara içilmesi. Sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kalan pasif içicilerde kanser oluşma ihtimalinin daha yüksek olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Adnan Yüksel şu detayları veriyor: “Kanser riski açısından pasif içicilik de aktif içicilik kadar zararlı. Çünkü hücre temizlenme oranı çok daha yavaş. Sigara içmeyen kişiler kesinlikle yanında sigara içirtmesin. Hele çocukların olduğu bir ortamda sigara içmek kadar çocuğa yapılacak başka bir kötülük olamaz. Bazı hamile kadınlar bile sigara içiyor. Sonra küçük, erken dünyaya gelen, akciğer ve göz problemi olan, zihinsel engeli olan çocuklarla senelerce uğraşıyorlar. Erkeklerde akciğer kanserlerinin 3’te 2’sinin sebebi sigaradır. Sigaranın meşru olmadığını tüm tıp dünyası ifade etmiştir.”

Alışveriş merkezlerinin havası da temiz değil

Prof. Dr. Adnan Yüksel’e gore, büyük şehirlerde yaşayan insanlar için yağışlı ve soğuk havalarda alternatif gezi mekânları haline gelen büyük alışveriş merkezlerindeki hava da çocukların sağlığı için çok zararlı. Havalandırma sistemi olsa bile aşırı kalabalıkta yetersiz kalan, nemli ve kirli hava ile dolu bu mekânlarda enfeksiyon kapma riski de artıyor. Kapalı alanda sigara dumanı da varsa çocuklar telafi edilmesi güç bir hastalık sürecine itilmiş oluyor. Bu mekânlar çocukların sosyalleşmesi, oyun parklarında eğlenmesi için tercih edilse de, daha sakin, aşırı kalabalık olmayan yerler bulunabilir. Soğuk olsa bile yağış yoksa açık havada gezilebilir. Evde kalıp aileyle birebir kontakt kurarak zaman geçirmesinin çocuğun zihin ve beden sağlığı için daha iyi bir seçim olacağı da unutulmamalı.

Şemsinur Özdemir

Kaynak: www.zaman.com.tr … »

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır