18.12.2019 - Sağlık Portalı

Hamilelikte kabızlık hakkında bilinmesi gerekenler

Hamilelikte kabızlık hakkında bilinmesi gerekenler

Gebeliğin getirdiği bir diğer sıkıntıda kabızlıktır.Hamilelik döneminde bir çok anne adayı kabızlık ve şişkinlikten şikayetçidir, peki kabızlık sorununu nasıl çözebiliriz? Kabızlık bebeğimize zarar vermeden neler yapabiliriz? Ümit ederim gebelik süresince bu bilgiler işinize yarar.


Hamilelikte kabızlık çok görülür.
hamilelikte-kabizlik-nedenleri_

Hatta daha önce kabızlık çekmeyen kadınlarda dahi rastlanır.
Bunun nedeni rahmin büyüyerek bağırsakların normal çalışmasına engel olmasıdır. Diğer yandan kabızlık, sık sık tekrarlanan kusmalar sonucu yeteri kadar besin alamamaktan da olur. Halbuki her gün bağırsakların düzenli bir şekilde, boşalması bilhassa hamileliğin sonuna doğru çok önemlidir.
Kabızlığa Engel Olmak İçin

  •  Açık havada yürüyüşler yapın. Her gün yarım saatlik bir yürüyüş bağırsakların normal çalışmasını sağlar.
  •  Serinlik veren rahatlatıcı besinler alın, bilhassa sebze yiyin. Yaş sebze, meyve (özellikle üzüm, erik, incir).
  •  Yağlı maddelerden, taze tereyağ ve nebati yağları tercih edin. Şeker yerine bal yiyin.
  • ihtiyaç hissetmeseniz bite düzenli olarak tuvalete gidin. Gliserini! fitil kullanabilirsiniz. Bazen etkili olur.

[otw_shortcode_message_box type=”otw-warning” close_button=”closable-message”]Doktorunuza sormadan müshilden kaçının. Kabızlığınıza iyi gelmeyecek, fazla tahrik edici bir ilaç alma ihtimaliniz vardır. Müshillerin çok çeşidi vardır, çünkü kabızlık birçok sebeplerden olur. özellikle hamileliğin sonuna doğru doktorunuza sormadan lavman yapmayın. Lavman doğum hareketlerini başlatabilir.[/otw_shortcode_message_box]

Aşın Tükrük Salgısı (Sialore)
Bulantılarla beraber görülür, günde 1 -2 litreyi bulur. Fazla tükrük salgısı, sık sık yutkunmaya sebep olur, bu da önemli ölçüde hava yutmayla (aerofafi) sonuçlanır. Sialore’ye, mide rahatsızlıklarından ve bulantılarından daha çok rastlanır. Bundan söz etmemizin sebebi, olayın normal olmadığını, çok görülen bir şey olduğunu ve bu sıkıntıya sabırla katlanmanız gerektiğini bilmeniz içindir. Çünkü ne yazık ki ilaçlar buna karşı tesirsiz kalırlar.

İdrar Zorlukları Hamilelikte çok sık rastlanır. Hamileliğin başında ve sonunda sık sık idrar sökme ihtiyacı görülür. Hamileliğin başında, rahim büyümeye başladığından idrar torbasına basınç yapar.
Rahim karın boşluğuna doğru çıktığı zaman basınç azalır. Hamileliğin sonuna doğru bu kere, iyice aşağı inerken çocuğun başı basınca başlar. Sıkışan idrar torbası sık sık boşalmak ister, böyle mekanik bir nedenle.idrar sökmenin ilacı yoktur. Gece fazla rahatsız olmamak için akşamdan fazla su içmekten sakının.
Aynı nedenlerden, bazen ilk defa hamile kalmıyorsa idrar tutamama hali de görülebilir. Fakat bu doğumdan sonra kaybolur.
Bir de idrar zorlukları plelonefrit denen kolibasilinin yol açtığı böbrek hastalığından meydana gelir. Bunda kabızlığın sebep olduğu bir durum ortaya çıkar. Yüksek ateş, titreme ve bel kısmında ağrılar hissedilir. Bütün bunlarla beraber daha önce ya da sonrasında idrar sökerken yanma hissedilir. Bu yanma idrar yollarındaki bir iltihabın (sistit) işaretidir.
[otw_shortcode_social_facebook_likebox url=”https://www.facebook.com/Sa%C4%9Fl%C4%B1k-%C4%B0%C3%A7in-Yaz-202026996503523/” faces=”true” width=”350″ colorscheme=”light” header=”true” border=”true” stream=”false”][/otw_shortcode_social_facebook_likebox]

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır