17.12.2019 - Sağlık Portalı

Çocuğunuza Söylememeniz Gereken Kelimeler

Çocuğunuza Söylememeniz Gereken Kelimeler
Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

1. “Aferin Sana!” YANLIŞ

 

Araştırmalar gösteriyor ki, çocuğunuzun üstesinden geldiği her beceri karşısında “Bravo kızıma!” ya da “Seni tebrik ediyorum!” gibi laflar sarf ettiğinizde, çocuğunuz kendi motivasyonu yerine, sizin onayınıza bağlı vaziyette hareket etmeye başlıyor. Onu öven sözleri gerçekten hak ettiğinde kullanın ve olabildiğince spesifik olun; “Mükemmel bir iş çıkardın!” yerine “Bu çalışmada parçaları keserken ne kadar dikkatli ve titiz davrandığını gördüm, seni tebrik ederim” daha etkili bir motivasyon sağlar.

2. “Çalışırsan Başarırsın” YANLIŞ

 

Çalıştıkça ve denedikçe çocuğunuzun becerilerini daha da geliştireceği bir gerçektir. Ancak ona sarf ettiğiniz bu laf, çocuğunuzu başarması ya da üstesinden gelmesi gereken şeyler hakkında baskı kurabilir. Bu lafla beraber ona “Hata yapıyorsan üzerinde yeterince çalışmamışsın demektir” mesajı vermektedir. Uzmanlar, çocukların “Acaba nerede ne yanlış yapıyorum? Neden hala yapamıyorum?!” diye diye kendilerini hırpaladıklarını belirtirler ve “başarmanın” yerine “sıkı çalışmaya” cesaretlendirilmesi gerektiğini önerirler. Böylelikle, sonuca değil sürece odaklanan çocuklar, gelişimlerine tanık olup kendileriyle gurur duyarlar.

COCUGUNUZA_SOYLEMEMENIZ_GEREKEN_KELIMELER3. “Hiç bir şeyin yok!” YANLIŞ

Çocuğunuz dizini sıyırıp göz yaşlarına boğulduğunda siz iç güdüsel olarak kötü bir şey olmadığı konusunda çocuğunuzu rahatlatmak isteyebilirsiniz. Ancak, iyi olduğunu söylemek onu daha kötü hissettirebilir çünkü çocuğunuz ağlıyorsa kendisini iyi hissetmiyor anlama gelir. “Sizin göreviniz onun kendi duygularını önemsememesini sağlamak değil, onları anlamasına ve başa çıkmasına destek olmaktır” diyen uzmanlar çocuğunuza sarılmanızı ve onun duygularını onayladığınızı belirten “Gerçekten kötü bir düşüştü..” gibi bir cümle kurduktan sonra yara bandı veya öpücük (her ikisi de olabilir) isteyip istemediğini sormanızı önerirler.

Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır