29.10.2019 - Sağlık Portalı

Vucut yapısına göre hastalıklar

Vucut yapısına göre hastalıklar

İngiliz Daily Mail gazetesi, bugüne dek yapılan bilimsel araştırmalara dayanarak, çeşitli fiziksel özelliklerin işaret etmiş olduğu hastalıkları listeledi. Gazete, kellik, vücut yapısı, göz rengi şeklinde birçok özelliğin bazı rahatsızlıklara yakalanma riskinin yüksek bulunduğunu gösterdiğini yazdı.

Açık renk gözler:

Mavi, yeşil ya da gri gözlü insanların gözlerinde melonom oluşma ihtimali daha yüksek. Koyu renk gözlerde, daha bol olan melanin pigmenti koruma sağlıyor. Açık renk gözlülerde, körlüğe neden olabilen “yaşa bağlı maküler dejenerasyon” hastalığı da daha sık görülüyor.

Küçük ayaklar:

Küçük ayaklı bayanlar doğum esnasında daha sık sorunla karşılaşıyor. Kadınlarda küçük ayakların, leğen kemiğinin dar olduğuna işaret etmiş olduğu, dar leğen kemiğinin de doğumu zorlaştırdığı belirtiliyor.

Kellik:

Prostat kanseri ve kalp hastalıkları riskinin yüksek olduğunu gösteriyor. Saçları tepeden seyrelen erkeklerin, alın kısmından kelleşen erkeklere oranla prostat kanserine yakalanma riskinin iki kat fazla olduğu belirlendi. Kalp hastalıkları riski de alın kısmından kelleşmeye başlayan erkeklerde yüzde 9, tepeden kelleşenlerde yüzde 23, tamamen kel olanlarda ise yüzde 36 daha çok.

Kısa bacaklar:

Kalp hastalıkları riskini artırıyor. Doğumdan ergenlik çağına kadar yeterince sıhhatli beslenmeyen insanlar çoğu zaman daha kısa bacaklı olurken, bu dönemdeki beslenme şekli kemik gelişimi ve kalp sağlığı üzerinde de rol oynuyor.

Uzun parmaklar:

Boylarına oranla uzun parmaklı olan erkekler depresyona girmeye daha yatkın oluyor. Bu durumun, ana rahmindeyken üretilen testosteron seviyesiyle ilgili olduğu sanılıyor. Fazla testosteron, sinir sistemini etkileyerek depresyon ihtimalini artırıyor, bununla beraber parmakların gelişimini de etkiliyor.

Geniş, yuvarlak yüz:

Uyku apnesine yakalanma ihtimalinin fazla bulunduğunu gösteriyor. Geniş, kısa bir kafaya sahip olanların hava kanallarının da kısa olduğu ve bu durumun uyurken nefesin kesilmesine yol açmış olduğu belirtiliyor.

Buruşuk kulak memesi:

Kulak memelerinde çapraz şekilde buruşukluk olanların kalp hastalıklarına yakalanma riski daha yüksek oluyor. Ana rahminde yetersiz beslenmenin kulak memesinde bu şekilde buruşukluk oluşmasına yol açmış olduğu tahmin ediliyor.

Asimetrik eller:

Sperm sayısının düşük bulunduğunu gösteriyor. Elleri simetrik olan ve yüzük parmakları uzun olan erkeklerin baba olma ihtimali daha fazla. İngiltere’de yapılan bir araştırmada, sperm sayısı minimum olan erkeklerin en asimetrik ellere sahip olduğu görüldü.

Uzun boy:

Uzun boylu kadınların meme kanserine yakalanma ihtimali daha yüksek oluyor. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya gore, menopoz sonrası kadınlarda normal boyun üstündeki her 5 santimetre’de meme kanseri riski de yüzde 7 oranında artıyor. Böylece normal boydan 10 santimetre uzun olan bir kadının meme kanserine yakalanma riski de yüzde 14 oluyor. Araştırmacılar bu durumu, uzun boylu bayanların ergenlik dönemine daha erken girmesiyle ilişkilendiriyor. Bu da kanserle bağlantısı olan sex ve büyüme hormonundan kaynaklanıyor.

Kaynak: www.milliyet.com.tr … »

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır