19.12.2019 - Sağlık Portalı

Kızartma esnasında oluşan Akramil Kanseri tetikliyor.

Kızartma esnasında oluşan Akramil Kanseri tetikliyor.

Alman bilim adamları, pişirme yada kızartma esnasında gıdalarda kendiliğinden oluşan akrilamid adlı kimyasalın, kadınlarda yumurtalık ve rahim kanseri riskiyle doğrudan ilişkisi bulunduğunu açıkladı.

BERLİN – 5 yıl önce yapılan bir araştırma, çoğunlukla hazır ve kızartılmış gıdalarda bulunan akrilamid adlı kimyasal maddenin kansere yol açabileceği endişesini doğurmuştu. Alman bilim adamlarının, bu bulgulardan hareketle 120 bin kişi üzerinde yaptıkları yeni bir araştırma ilk kez, akrilamid ile kadınlarda rahim ve yumurtalık kanseri oluşumu arasında doğrudan bir bağ bulunduğunu ortaya koydu.

Pişirme ve kızartma esnasında ortaya çıkan akrilamid, özellikle fast-food restoranlarındaki gıdalarda, cips, bisküvi, kahvaltı gevrekleri, kahve ve kızarmış patateste bulunuyor.

Uzmanlar, evde yemek hazırlarken tostların fazla kızartılmamasını, patateslerin kahverengileşmeden yağdan alınmasını ve yüksek ısılarda yemek hazırlanmamasını tavsiye ediyor.

Araştırmalara göre, daha çok akrilamid içeren gıdalar tüketen kadınlarda kanser riski iki kat artıyor.

Daha önceki bulgular akrilamidin anne karnındaki bebek ve yeni doğanlar açısından da zararlı olduğu ortaya koymuş, anne adaylarının günlük hazır besin tüketimlerini düşürmeleri gerektiğine vurgu yapılmıştı.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com … »

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır