14.12.2019 - Sağlık Portalı

Anne sütü saklarken ne tür kap kullanmalısınız

Anne sütü saklarken ne tür kap kullanmalısınız

Anne sütü saklarken ne tür kap kullanmalısınız

Sağmış olduğunuz anne sütünü buzdolabınızın soğutucu ya da dipfriz bölümünde saklamak için:

Strelize edilmiş, kapağı iyi oturan, dışı sert plastik yada cam kaplar kullanabilirsiniz. Bu kapların üstüne sağım yaptığınız saati ve tarihi yazabilmelisiniz.

Çünkü önce sağılmış anne sütü, ilk kullanılmalıdır.

BPA ve BPS içermeyen, özellikle anne sütü saklamak için tasarlanmış süt saklama poşetleri ya da kaplarında sütünüzü güzenle ve sağlıkla saklayabilirsiniz. (örneğin; Lansinoh Anne Sütü Saklama Poşetleri gibi-Bu bilgiyi buradan aşağıya taşıyoruz.)

Sağılmış anne sütü saklama ipuçları:

anne_sutu_sagmaPoşetler ya da kaplar ağzına kadar doldurulmamalı. Süt donunca genleşeceği için en az 2.5 cm (yaklaşık içerdeki sıvının 1/8’i) kadar boşluk bırakılmalıdır.
Saklama poşetinin/kabının üzerine sütün sağılma tarihini ve kaç cc anne sütü saklayacağınızı yazın. Ayrıca bebeğiniz bir kreşe gidiyorsa poşetin üzerine bebeğinizin adını da yazmayı ihmal etmeyin.
Eğer göğsünüzü işyerinde sağıyor ve sütünüzü ortak bir buzdolabında saklıyorsanız, anne sütü saklama poşetinin üzerinde kendi adınızın yazdığına emin olun.
Donmuş anne sütü dondurucunun ortalarında saklanmalıdır. Çünkü sıcaklığın en stabil olduğu yer dondurucunun ortasıdır. Dondurucunun yan bölümlerinde sıcaklık dalganabilir ve istemediğiniz halde donmuş sütün bir kısmı çözülebilir. Bu durumda sütün tekrar donması sağlıklı değildir.

Donmuş anne sütü nasıl çözdürülmeli ve ılıtılmalı?

Donmuş anne sütünü çözdürmek veya sıcaklığını arttırmak için bir kaseyi sıcak yada ılık su ile doldurun ve içine donmuş anne sütü olan poşet/şişeyi oturtun.
Anne sütü ılıtmak için sütü kesinlikle ateş üzerine koymayın ya da kaynatmayın. Kaynatma işlemi sütün içindeki besinlere zarar verecektir.
Donmuş anne sütü, çözünürken sütün üstünde kaymak ve süt katmanları oluşabilir. Sıcaklığı test edilmeden önce anne sütü hafif dairesel hareketlerle karıştırılmalıdır, sıcaklığın homojen yayılması sağlanmalıdır. Hafifçe karıştırma, sütteki kaymağın dağılmasını sağlayacaktır. Sütü hızla çalkalamamaya özen gösterin, bu anne sütündeki canlı bileşenlere zarar verebilir.

Anne sütünü ısıtmak için mikrodalga fırın kullanmayın.

Çözdürülmüş anne sütü nasıl korunmalı?

anne_sutu_saklama590x376Önceden dondurulmuş süt çözüldükten sonra buzdolabında 24 saate kadar korunabilir.
Anne sütü tekrar dondurulmamalıdır!

Çok nadir durumlarda anne sütleri kötü kokabilir. Özenle sütünü sağan ve donduran bazı anneler sütlerinin bozulduğunu düşünerek üzüntüye kapılabilirler. Sütünüzün yüksek lipaz içermesinden dolayı bu durumla karşılaşabilirsiniz. Lipaz düzeyine bağlı olarak aynı kokuyu anne sütü buzdolabında soğutulduktan sonra da duyabilirsiniz. Fakat, bu sık rastlanan bir durum değildir ve lipaz miktarı süt donmadan önce tespit edilebilirse önlenebilir.

Anne sütünün bozulup bozulmadığını anlamak için küçük bir miktarını kaynatıp, kesilip kesilmediğini kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ayrıca dönemsel olarak annelerin yediklerine bağlı olarak da sütlerinin tadı kokusu değişebilir. Bu endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Eğer bebeğiniz bu sütü içiyorsa hiç müdahale etmeyin. Fakat bebeğiniz bu kokulu sütü içmekte zorlanıyorsa, sütünüzü bebeğinize verdiğiniz farklı gıdalara da karıştırabilirsiniz.anne_sutu

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır