20.12.2019 - Sağlık Portalı

Yanlış Bilinen Bebek Emzirme Hurafeleri

Yanlış Bilinen Bebek Emzirme Hurafeleri
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

1. YANLIŞ: SARILIK OLAN BEBEĞE ANNE SÜTÜ VERİLMEMELİDİR!

Sarılık olan bebeğe anne sütü verilmemesi gerektiği kesinlikle yanlış bir inanış. Sarılığı olan bebekte anne sütü kesilmemeli. Anne sütü aksine bebeğin bağırsak hareketlerini artırdığı için yenidoğan sarılığının düzelmesine katkıda bulunuyor. Ne kadar çok emzirilirse o denli faydası oluyor.
2. YANLIŞ: BEBEK, BESLEMEK İÇİN UYANDIRILMAZ

Bir yanlış inanış da bebeklerin beslemek için uyandırılmayacağı. Oysa bilhassa ilk aylarda bebeğin günde 10-12 kez emzirilmesi gerekiyor. Çoğu zaman acıktıklarını belli etseler de bazen uykudan uyanamayabiliyorlar. be sebeple 2 saatte bir bebeklerin uyandırılarak emzirilmesi gerekiyor.
3. YANLIŞ: MAMA İLE BESLENEN BEBEKLER DAHA SAĞLIKLI OLUR

Kesinlikle uzaktan yakından en küçük doğruluk payı bulunmayan bir yanlış inanış daha! Mama anne-sutu-300x300ile beslenen bebeklerin daha sağlıklı olacağının hiçbir bilimsel kanıtı bulunmuyor. Aksine tüm
bilimsel araştırmalar, halen anne sütü kadar muhteşem içeriğe sahip bir mama üretilemediğini ortaya koyuyor. Anne sütünde besin maddelerinin yanı sıra, vücudun savunma sistemini kuvvetlendiren bağışıklık maddeleri de bulunuyor. Sindirimi daha kolay olan anne sütü aynı zamanda mikropsuz. Üstelik bebekliklerinde anne sütü ile beslenen gençlerin mama ile beslenenlere göre zeka düzeylerinin daha yüksek olduğunu ve okulda daha çok başarı gösterdiklerini saptayan bilimsel çalışmalar bulunuyor.

4. YANLIŞ: GEBEYKEN SÜT VERİLİRSE, SÜT ZEHİRLER

Gebeyken süt verilirse sütün bebeği zehirleyeceği inanışı da emzirme hurafelerinden biri. Süt veren anne, bu süre zarfında hamile kalırsa süt vermeye, bebeğini emzirmeye devam edebilir. Eskiden bilinenin aksine, süt veriyor olmak, düşüklere de yol açmıyor.
Fakat anneye kesinlikle ek besin takviyesi yapmak gerekiyor. Özellikle de kemik erimesi yönünden, kalsiyum takviyesi yapılmalı. Anne süt vermeye doğumdan sonra da devam edebilir. Yine ek gıda almak kaydıyla, yaşları farklı her iki bebeğini de beraber emzirebilir.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır