29.10.2019 - Sağlık Portalı

Mide şişkinliği, gaz şikayetleriniz için Kimyon…

Mide şişkinliği, gaz şikayetleriniz için Kimyon…

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Tetiker, ”Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan kimyon, başta mide ve bağırsak gazı olmak suretiyle birçok rahatsızlığa naturel çözüm sağlıyor” dedi.

Prof. Dr. Tetiker, birçok baharat gibi kimyonun da yiyeceklere lezzet vermesinin yanı sıra bileşimindeki maddelerden dolayı vücut metabolizmasına pozitif katkı sağladığını açıkladı.

Kişilerin herhangi bir metabolizmal hastalığa yakalanmadan bu tür baharatları tüketerek, sağlıklarını güvenceye alabileceklerini belirten Prof. Dr. Tetiker, kimyonun ihtiva ettiği özellikler bakımından bağırsak gazı olmak üzere birçok rahatsızlığa doğal çözüm sağladığını vurguladı.

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan kimyonun, başta mide ve bağırsak gazı olmak üzere birçok rahatsızlığa doğal çözüm sağladığına dikkat çeken Prof. Dr. Tetiker, “Hindistan ve Meksika mutfağında da önemli yere sahip olan kimyonun ağrı kesici özelliğinden bahsediliyor. Çinliler de bu baharatı geleneksel tıpta mide şişkinliği, gaz şikayetleri için yıllardır kullanıyorlar” dedi.

Tetiker, “Kimyonun, fareler üzerinde yapılan çalışmalarda kan şekerini düşürücü etkisinden de bahsediliyor” diye konuştu.

Kimyonun, bilhassa bulgurlu gıdaların mide ve bağırsaklarda yarattığı gaz ve sıkışma hissini minimum düzeye indirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Tetiker, kimyonun, idrar söktürücü, sinirleri uyarıcı, iştah açıcı veterletici tesirinin de bulunduğunu kaydetti.

Bebekler için

Mide ve bağırsak gazı şikayetlerinin kadınların hamilelik dönemlerinde yoğunlaştığını belirten Prof. Dr. Tetiker, “Bu zamanda kimyon kullanımını öneriyoruz. Ayrıca, bebek ve çocuklarda da sindirim güçlüğü durumunda kullanılabilir. Bebeğini emziren annelerde ise kimyonu özellikle tavsiye ediyoruz. Çünkü, annenin almış olduğu gaz yapıcı gıdalar süte de geçtiği için bebeğe verdiği rahatsızlık annenin sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıktan daha çok oluyor” diye konuştu.

Kimyonun midesi duyarlı kişilerde irritasyon (tahriş) denilen rahatsızlıklara yol açabileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Tetiker, “Bu nedenle her gıda maddesinde olduğu gibi kimyonun tüketiminde de aşırıya kaçılmamalı. Bunun haricinde kimyonun bilinen bir yan tesiri bulunmuyor” dedi.

Kimyon

Akdeniz kökenli ve maydanozgiller familyasından olan kimyon, Orta Anadolu, Eskişehir ve Konya dolaylarında üretiliyor.

15-60 santimetreye kadar uzayan kimyon bitkisi, yaz mevsiminde şemsiyeler şeklinde beyaz ve pembe renkte çiçek açıyor.

Bu çiçekler olgunlaştığında, kimyon adıyla baharat olarak sarımsı esmer renkli tohumlar veriyor. Güneşli ve kısmen gölgelik bölgeleri, suyu iyi akıntılı toprakları seven kimyon bitkisi, ilkbaharın sonlarında ekilen tohumlarıyla çoğaltılıyor.

Kaynak: www.cnnturk.com … »

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır