24.10.2019 - Sağlık Portalı

Cep telefonları ile daha tedirgin uyuyoruz

Cep telefonları ile daha tedirgin uyuyoruz

İsveçli ve ABD’li bilim adamlarının son araştırmasına göre, uykudan önceki saatlerde cep telefonuyla konuşmak derin uykuya geçmeyi geciktiryor ve uyku standardını düşürüyor.

AA

LONDRA – Cep telefonlarının zararlı olup olmadığına ilişkin araştırmaların sonuncusunda, gece geç saatte yapılan konuşmaların tesiri mercek altına alındı.

İngiliz Independent gazetesinin manşetten duyurduğu araştırmanın sonucunda; özellikle uykudan önceki saatlerde cep telefonlarının yaymış olduğu radyasyonun insan sağlığı için negatif olduğu vurgulanıyor.

Cep telefonu üreticilerinin de desteklediği araştırmaya gore, uykudan önceki saatlerde cep telefonu kullanımı, vücudun gerçek anlamda dinlendiği derin uykuya geçmeyi geciktiriyor ve derin uykuda geçirilen zamanı azaltıyor.

Bu durumsa gece saatlerinde cep telefonunu en çok kullanan ve en çok uykuya gereksinim duyan çocuklarla gençleri etkiliyor.

Deliksiz bir uyku uyuyamamanın sonucu başağrısı, konsantrasyon güçlüğü ve depresyon olabiliyor.

İsveçli ve ABD’li bilim adamlarının, yaşları 18 ila 45 arasında değişen 36 kadın ve 35 erkek üzerinde yaptığı araştırmanın bu alandaki en kapsamlı çalışma olduğuna dikkat çekiliyor.

Yatak odasındaki cep telefonu uyku sürecini bir saat kısaltıyor
Öte taraftan Belçika’da yapılan bir başka araştırmanın sonuçlarına gore; gece uyurken cep telefonlarını başucunda bulunduran insanların da uyku düzeni bozuluyor.

Belçikalı uzmanlar, çok sayıda erkek ve kadın üzerinde yapılan deneylerin neticelerini açıklarken, yatak odalarında bulundurulan cep telefonlarının uyku sürecini bir saat kısalttığını bildirdiler.

Cep telefonlarını başucunda bırakarak yatan kişilerin uykuya geçiş sürecinin geciktiği, uykularının fazla derin olmadığı, sabah bitkin, sinirli şekilde ve baş ağrısıyla uyandıkları ifade edildi.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com … »

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır