25.10.2019 - Sağlık Portalı

Pirinç ve makarna diştaşı oluşumunu arttırıyor

Pirinç ve makarna diştaşı oluşumunu arttırıyor

Aşırı pirinç ve makarna tüketenlerde diştaşı oluşumu hızlanıyor. Doçent Doktor Gökhan Açıkgöz, silikalı yiyecekleri sevenlerin ağız hijyenlerine daha çok dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Periodontoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gökhan Açıkgöz, fazla pirinç tüketen insanlarda daha çabuk ’’diştaşı’’ oluştuğunu bildirdi.

Doktor Açıkgöz, Samsun’da 300 çeltikçi köylünün dişleri ve beslenme alışkanlıkları incelenerek yapılan araştırmada, pirinç tüketimi çok olanların, diğerlerine oranla dişlerindeki ’’tartar’’ isminde olan taşların arttığının belirlendiğini söyledi. Doç. Dr. Gökhan Açıkgöz, şöyle dedi: ’’Pirinç üretimi ve tüketiminin yoğun olduğu iki köyde yaptığımız araştırmada, pirinç ve makarna tüketimiyle diştaşı oluşumu arasında önemli bir bağlantı olduğunu saptadık. Ağız bakımına önem vermeyenlerde ise diştaşı oluşumu daha da hızlanıyor.’’

Doktor Açıkgöz fazlaca oranda pirinç ve makarna şeklinde silikalı yiyecekleri tüketen bireylerin ağız hijyenine daha çok önem vermesi gerektiğini belirtti. Çin’de yapılan araştırmalarda da, bu tür sonuçların alındığını sözlerine ekledi.

(A.A)

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır