22.10.2019 - Sağlık Portalı

Diş rengi yaşla ilgili mi?

Diş rengi yaşla ilgili mi?

Diş rengi yaşla ilgili mi?

Genç insanların dişleri daha beyazdır. Bu sebeple kesici kenarlardaki diş minesi, gençlerde nerdeyse cam şeklinde transparandır. Ancak yaş ilerledikçe mavimsi beyaz kenar yıpranır ve diş daha az saydam görünür, diş kökü açığa çıkar. Çay ve kahve gibi boyayıcı maddeler rengini değiştirir.

Her dişle Cindy Crawford gülüşü kazanılabilir mi?

Çağdaş tıp, dişlerin rengini açmak için çok sayıda olanak sağlıyor. Dişin dış yüzeyindeki renk değişikliğini düzeltmek bir sorun değil. Kahve, çay, nikotin yada ilaçların neden olduğu sararmaları, diş hekimleri el aletleri, ses dalgaları ve son teknolojiye gore ışınlarla yok edebiliyorlar. Beyaz görünmelerini ise ‘‘Bleaching’’ denilen beyazlatma işlemi gerçekleştiriyor. Bunun için de özel kimyevi maddeler kullanılıyor.

Diş içinden gelen renk değişimlerinin sebebi ne?

Bunun da çeşitli sebepleri var. Örneğin safra yolundaki rahatsızlıklar dişleri yeşile, sarılık ise gri-siyah renge boyar. Kahvemsi sarı dişler, diş minesinin oluşumunu engellemiş olan kalıtımsal bir bozukluktan kaynaklanabiliyor.

İlaçlar da dişin rengini etkileyebiliyor mu?

Bazı ilaç türleri dişlerin rengini etkileyebiliyor. Dişin oluşum evresinde alınan ‘‘Tetracyclin’’ adında olan bir antibiyotik dişlerde sarılığa neden oluyor.

Tek bir dişin karalığı neden oluyor?

Bunun nedeni ya kanal tedavisi ya da diş sinirinin ölmesine yol açan bir darbedir. Bu şekilde bir dişi içten de beyazlatmak mümkün. İçine konulan özel bir dolgu, diş beyazlayıncaya kadar tutulur ve istenilen beyazlığa gelince boşaltılır.

Beyazlatma zararlı mı?

Sağlık açısından zararı yok, fakat sinirin ya da diş etinin hassaslaşması mümkün. Bazen de naturel olmayan aşırı bir beyazlık oluşabiliyor ya da diş iyice hassaslaşıp kırılabiliyor.

Diş aralığı nasıl kapatılır?

Çocuk yaşta tel takılır. Büyük yaşta takılan telin de faydası var. Ama tel istenmiyorsa, uygulanan başka bir yöntem var. Bunun için de dişlere özel bir madde sürülerek şekil verilmekte. Bu yönteme ‘‘Contouring’’ deniliyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır