18.12.2019 - Sağlık Portalı

Kamboçya Bitkisi, Faydaları

Kamboçya Bitkisi, Faydaları

KAMBOÇYA BİTKİSİ, FAYDALARI

iştah kesme ya da azaltma özelliği ile yeni yeni keşfedilmeye başlanan bir bitki aslında Kamboçya Bitkisi. Uzun yıllar boyunca Hindistan ve bazı Asya ülkelerinde şerbet yapılarak şifalı bir bitki olarak kullanılmış. Daha sonra iştah kesme özelliği farkedildikten sonra bütün dünyada kullanılmaya başlanan bir şifalı bitki olarak yayılmış. İştah kesme özelliğinin yanında metabolizmayı hızlandırma etkisi de bulunmaktadır.

Yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Yaz ve kış yeşil yapraklı olarak kalmaktadır. Bitkinin boyu orta boylu bir ağaç görünümündedir. Dalları sarkık görünümlü olup meyvesi bulunmaktadır. Meyvesi görünüm olarak bal kabağını andırmaktadır. Meyvesinin rengi önce yeşil, olgunlaştıkça sarı görünümünü almaktadır. Meyvesinin ekşi bir tadı vardır. Büyüklük olarak ta portakal ebatlarındadır.

kambocya_bitkisiFaydaları

1- İştah Azaltma : Bitkinin bilinen en büyük özelliği iştah azaltmadır. Bu özelliğini beyindeki serotonin düzeyini yükselterek sağlamaktadır. Beyindeki bu bileşen yükseldiği zaman kişideki karbonhidrat alma isteğini azaltmaktadır. Bitkinin ana bileşeni sitrik asit olup bu da karbonhidratların vücutta yağa dönüşmesini ve depolanmasını da önlemektedir.
2- Enerji seviyesini artırır.
3- Bağışıklık Sistemi : Bitkinin bağışıklık sistemini de kuvvetlendirici etkisi vardır. Grip, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına karşı koruyucu ve rahatlatıcı etkisi de bulunmaktadır.
4- Ülser: Bitki midedeki asiti azaltma etkisi göstererek ülseri tedavide faydalıdır.
5- Kolestrolü düşürür.

[otw_shortcode_content_box title=”UYARI : ” title_style=”otw-green-title-gradient”]

Bu bitkinin kullanımı için diyabet, alzheimer gibi hastalığı bulunanlar için tavsiye edilmez.

[/otw_shortcode_content_box]

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır