01.11.2018 - Sağlık Portalı

Zeytin Yaprağı Faydaları, Kullanımı

Zeytin Yaprağı Faydaları, Kullanımı

 

Avustralya’da yapılan araştırmalarda Zeytin yapraklarında antioksidan kapasitenin vitamin C’de bulunandan 5 kat , üzüm çekirdeği ve yeşil çay’dan 2 kat fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Zeytin Yaprağının Özellikleri

Zeytin yaprağının özelliklerini sıralayacak olursak antioksidan özelliğiyle soluduğumuz hava yediğimiz yemeklerden kullandığımız sigara ve alkolden kaynaklı vücudumuzda biriken toksinlere karşı vücudumuzu korur. Damarlarda meydan zeytin_yapragigelen genişleme ile tansiyon düşürdüğünü kalp rahatsızlıklarında zeytin yaprağının önemli sonuçlar verdiği görülmüştür. Yapılan araştırmalarda hipoglesemik etki gösterip yüksek kan şekerini düşürmüştür. Zeytin yaprağı HIV virüsünü engelleyeci özelliğe sahiptir.

Son yıllarda HIV virüsü taşıyan AİDS hastaları tarafından alternatif tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Zeytin yaprağı ayrıca İdrar söktürücü , yorgunluk sendromlarında , kabızlığı önler , solucan düşürmede yardımcı olur yumuşak doku romatizmasını hafifletir , deriyi besler ve korur, diş ağrılarını hafifletir , pankreas salgısını uyarır , çocukların kemik gelişiminde faydalıdır ,obeziteye karşı etkili bir bitkidir.

Kullanımı : Zeytin yaprağı çayı nasıl demlenir sorusuna uzmanlar “yaklaşık 1 litre kadar klorsuz suyun içine 8-10 adet (30 gram kadar) zeytin yaprağı koyulur ve 2-3 dakika kaynatılır.10-15 dakika kadar demlenmesi beklendikten sonra, arzuya göre bal ve limon ile tatlandırılarak içilir” cevabını vermektedirler.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Yes No