24.10.2019 - Sağlık Portalı

Ağız kokusu ve diş çürükleri yaşantımızı etkiliyor.

Ağız kokusu ve diş çürükleri yaşantımızı etkiliyor.

Günlük hayatımızda sıkça düştüğümüz bazı noktalara dikkat ederek daha sıhhatli dişlere sahip olabiliriz.

İSTANBUL – Ağız kokusu ve diş çürükleri günlük hayatımızı zorlaştıran en önemli sağlık problemleri arasında. Ancak yaşamı direkt etkilemediği için ihtiyaç duyulan önem verilmiyor.

Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Mehmet Kazandı kişilerin bilincinde olmadan yaptıkları hatalardan kurtularak daha sıhhatli dişlere sahip olabileceklerini söylüyor ve bu hataları şu şekilde sıralıyor:

* Devamlı kahve molası:

Çoğunlukla ofis çalışanlarının sahip olduğu tüm gün kahve, çay vs içme ve atıştırma alışkanlığı, ağızda asit salgılayan bakterileri aktive ederek bu bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve dişleri çürütmesine neden olur. Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Mehmet Kazandı çay ve kahveyi şekersiz tüketilmesini ya da bu içeceklerin yerine süt ve süt ürünlerini tercih edilmesi gerektiğini ve yanında atıştırılan yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini belirtiyor.

* Sigara kullanımı:

Sigara içmek ağız kuruluğundan, ağız kokusuna, dişlerin sararmasına ve hatta ağız kanserine kadar birçok hastalığa sebep olabilir. Sadece sıhhatli dişler için değil bununla birlikte sağlıklı bir yaşam için sigarayı bırakmak gerekir.

* Diş ipinin önemi:

Yalnız diş fırçalamak dişlerin birbirine bakan diş ara yüzleri, kuron köprü ve implant restorasyonlarının altları ve ortodontik tedavisi gören kişilerin ağız temizliğinde tek başına yeterli değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı diş araları diş ipi kullanılarak temizlenebilir. Diş ipi diş eti hastalıklarından korunmak için de ideal bir temizlik yöntemidir.

* Ağız sağlığının en önemli bakımı dişleri fırçalamaktır:

Dişler her yaşta, günde en az iki kez fırçalanmalıdır. Hekim tavsiyesiyle alınan diş fırçası 3 aylık periyotlarla yenilenmelidir. Yaygın olarak bilinenin aksine dişler fırçalanırken diş fırçası kuru olmalıdır, fırça ıslatılarak meydana getirilen işlemde, fırça kılları yumuşadığı için temizlik tam olarak gerçekleşmemektedir. Ayrıca macunun içinde bulunan flor suyla temas ettiği zaman etkinliğini kaybeder.

* Yemek haricinde tüketilen tatlı:

Birçok insan yemekten bir kaç saat sonra tatlı yemeği tercih eder. Ancak ana yemekten hemen sonra yenilen tatlı ana yemeğin bir parçasıdır ve çürümeye neden olan bakteriler hala çalışırken yenildiği için onları yeniden aktif hale getirmez, onun yerine aktivitelerini yemek saatleriyle sınırlandırmış olur. Bu yüzden tatlıların yemek öğünleri içinde tüketilmesi diş sağlığı için önemlidir.

* Su ihtiyacı:

Yemek yedikten sonra diş için yapılacak en iyi şey su yada süt içmektir. Yemekten sonra içilen bir bardak su, yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. Ayrıca süt içmek dişte kalsiyum oluşumuna neden olur.

* Çiğnenemeyen tatlılara dikkat:

Sakız, yapışkanlı tatlılar ve kuruyemiş ağzın içinde temizlenmesi zor alanlarda bakterilere ve hatta diş kırıklarına neden olabilir. Mümkün olduğunca bu tür gıdalardan uzak durmak gerekir.Bu yiyecekler yenildiği takdirde ise diş lerden arınıdırma işlemi büyük bir titizlikle yapılmalıdır.

* Meyve ve sebzelerden kaçmayın:

Meyve ve sebze yememenin ağız içinde kötü neticeleri vardır. Bilinmiş olduğu gibi meyve ve sebzeler vitamin içerirler. Bunlar dişetleri için çok önemlidirler. Ayrıca sert meyve ve sebzelerin tüketimi dişlerde mekanik temizliğede neden olur.Örneğin elmanın ısırılarak tüketilmesi ön dişlerde mekanik temizliğe neden olur.

* Şekersiz sakızı tercih edin:

Eğer sakız çiğnemek şeklinde bir alışkanlığınız var ise şekersiz sakızları tercih etmelisiniz. Şekersiz sakız çiğnemek ağzın tükürük akışını hızlandırıp, ağzın temizlenmesine ve ağız içi asidin dengelenmesine destek sağlar.

Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Mehmet Kazandı günlük hayatımızda sıkça düştüğümüz bu dokuz hataya dikkat ederek daha sıhhatli dişlere sahip olabileceğimizi söylüyor.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com … »

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır