13.06.2019 - Sağlık Portalı

Evde kavgacı mısınız /Test Edin

Evde kavgacı mısınız /Test Edin

Gece gündüz durmadan kavga eden çiftlerin gerçekte böyle huzursuz bir ortamda yaşamaları için ciddi bir neden yoktur. Şimdi sorularımızı doğru veya yanlış diye yanıtlayın. Bakalım, siz evde kavga çıkarmaktan hoşlanıyor musunuz?

Evde Yaşanan Tartışmalara  Son Verebilir misiniz?

Evde sürekli sorunlar mı çıkıyor?

Belki de daha sık ve daha şiddetli tartışmalar yaşanıyor. Muhtemelen tartışmaların nasıl başladığını dahi hatırlamıyorsunuz. Yine de birbirinizi seviyor ve incitmek istemiyorsunuz. Farklı görüşlerinizin olması ailenizin parçalandığı anlamına gelmez. Evinizin huzurlu veya huzursuz bir ortam olmasını anlaşmazlıklar değil, bu anlaşmazlıkları nasıl ele aldığınız belirler. Şimdi tartışmaları önlemeye destek edecek bazı noktalara bakalım.

MİSİLLEME YAPMAYI BIRAKIN.

Tartışmak için en az iki kişi gereklidir, fakat taraflardan biri konuşmak yerine dinler ise, tartışmalar yatışmaya başlayabilir. Bu yüzden öfkelendiğinizde misilleme yapma isteğine karşı koyun. Kendinizi kontrol ederek öz saygı ve ağır başlılığınızı koruyun. Unutmamalısınızki, ailede huzurlu bir ortam sağlamak, tartışmaları kazanmaktan çok daha önemlidir.

AİLE BİREYLERİNİN DUYGULARINI HESABA KATIN.

Karşınızdaki kişinin sözünü kesmeden veya onu yargılamadan, dikkatle ve duygudaş şekilde dinlemek öfkeyi yatıştırır, ailede huzuru sağlar. Kişiye kötü niyetler yüklemek yerine onun duygularını hesaba katın. Kusurluluğun yol açabileceği bir davranışın kasıtlı olduğunu düşünmeyin. Söylenen kırıcı sözler kötü niyet ve kindar bir tutumdan çok düşüncesizlik veya incinmiş duygulardan kaynaklanıyor olabilir.

SAKİNLEŞMEK İÇİN KENDİNİZE ZAMAN TANIYIN. Çabuk parlayan biriyseniz, nazik şekilde izin isteyip sakinleşmek için biraz uzaklaşmak yerinde olacaktır. Belki başka bir odaya gidebilir veya sakinleşene kadar yürüyüş yapabilirsiniz. Bu, kişiyle aranıza set çekmek veya susarak tavır koymak anlamına gelmez.

NE SÖYLEYECEĞİNİZİ VE NASIL SÖYLEYECEĞİNİZİ İYİ DÜŞÜNÜN.

Karşınızdaki kişiyi incitecek bir cevap bulmaya çalışırsanız sorun çözülmeyecektir. Bunun yerine sevdiğiniz kişinin incinen duygularını mutlu edecek bir şeyler söylemeyi deneyin. Ne hissetmesi gerektiğini dikte etmektense, alçak gönüllü davranarak ondan açıklama yapmasını isteyin; durumu düzeltmek için destek olduğunda ve anlayış gösterdiğinde teşekkür edin.

SESİNİZİ ALÇALTIN VE YATIŞTIRICI ŞEKİLDE KONUŞUN.

Ailedeki bir kişinin sabırsızlığı diğerlerinin de kolaylıkla öfkelenmesine neden olabilir. Ne kadar kırılmış olursanız olun, iğneleyici ve aşağılayıcı bir şekilde veya sesinizi yükselterek konuşmaktan kaçının. “Beni umursamıyorsun” veya “Beni hiç dinlemiyorsun” gibi kırıcı suçlamalarda bulunmayın. Bunun yerine eşinize, davranışının sizi ne kadar üzdüğünü sakin bir şekilde açıklayın. İtmek, tokat atmak veya tekme atmak gibi şiddet eylemleri hiçbir zaman mazur görülemez. Aynı şey onur kırıcı isimler takmak, aşağılayıcı şekilde konuşmak veya tehditler savurmak için de

geçerlidir.

HEMEN ÖZÜR DİLEYİN VE DURUMU DÜZELTMEK İÇİN NE YAPACAĞINIZI AÇIKLAYIN.

Olumsuz duygulara kapılarak asıl amacınızın barışı sağlamak olduğunu gözden kaçırmayın. Kavga ederseniz ikiniz de kaybedersiniz. Barışı sağlarsanız ikiniz de kazanırsınız. Bu nedenle tartışmanın çıkmasında payınız olduğunu kabul edin. Hatalı olduğunuzu düşünmeseniz dahi, sinirlendiğiniz, karşılık verdiğiniz veya istemeyerek de olsa tatsızlık yaşanmasında pay sahibi olduğunuz için özür dileyebilirsiniz. Başkalarıyla barış içinde olmak, gururunuzdan veya bir tartışmada üstün gelmekten daha önemlidir. Ayrıca karşınızdaki kişi sizden özür dilerse bağışlamaya hazır olun.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır