24.10.2019 - Sağlık Portalı

Doğru ayakkabı seçiminde altın kurallar

Doğru ayakkabı seçiminde altın kurallar

Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Akbacakoğlu, “Ayak sağlığının doğru ve kaliteli ayakkabı seçiminden başladığını göz önünde bulundurarak, böylesine itina isteyen bir işte maksimum hassaslık göstermek gerekir” dedi.

AA

İSTANBUL – Fatih Akbacakoğlu, mevzuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, insanlık tarihinin en eski dönemlerinden beri ayakkabının ayakları dış etkenlerden ve soğuktan korumak için kullanıldığını belirterek, önceleri rahatlığına ve işlevine önem verilen ayakkabının, zamanla modanın en tutkulu parçası haline geldiğini açıkladı.

Günümüzde daha çok marka, daha hızlı ve teknolojik üretim, daha çok tasarım, daha kaliteli ve ulaşılabilir hizmet gibi tüketici açısından pozitif görünen gelişmelerin de olduğunu özetleyen Akbacakoğlu, açıklamasında şu görüşleri savundu:

“Bu gelişmelerin yanı sıra markaların maliyetleri düşürürken, kaliteli üretim standartlarını önemli seviyede göz ardı ettiğini görmeye başladık. Estetik açıdan modayı yansıtan, albenili, ancak kalitesiz, sağlıksız ve dayanıksız ayakkabılar, çok büyük perakende zincirlerinde rafları doldurmaya başladı”

Akbacakoğlu, sırf ucuz olsun diye kalitesiz ve insan sağlığına zararı olan malzeme ve kimyasallarla üretilen ve bununla beraber şekil olarak da lüzumlu standartlar gözetilmediğinden ayaklarda ortopedik ve podiatrik rahatsızlıklara da sebep olabilecek milyonlarca ayakkabı üretimi yapıldığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

“Uygun fiyata alışveriş etmek isteyen müşteriler için eğer dikkat edilmezse çok büyük bir tuzak bu. Hem uygun fiyat, hem de kaliteli ürünü gözetmek gerek. Bu aşamada bilinçli tüketici olmak gerek. Çünkü iddialı ucuzluk ve uygunluk vaatleri doğrultusunda alışveriş yapan müşteriler, kalitesiz suni deri kullanımı ve yanlış uygulamalarla üretilen ayakkabılar sonucu sağlıklarından oluyorlar.”

Akbacakoğlu, ayakkabının insan sağlığı açısından önemine işaret ederek, “Ayaklarımız tüm vücudun yükünü taşıyan ve hareketi sağlayan organımız olarak, özel bakıma ihtiyaç duyar. Ayak sağlığının da doğru ve kaliteli ayakkabı seçiminden başladığını göz önünde bulundurarak böylesine itina isteyen bir işte maksimum hassaslık göstermek gerektiğine inanıyoruz. Biz ayak sağlığına, hem perakendede kaliteli hizmete ve hem de daha çok modaya yatırım yapıyoruz. Çünkü ayakkabı hem modelinde, hem üretiminde, hem servisinde hem de satış sonrası hizmetlerde itina ister” diye konuştu.

DOĞRU AYAKKABI SEÇİMİ

Ayak sağlığı ve bu konudaki şikayetlerin en aza indirilmesinde, uygun ayakkabı seçiminin, önem verilmesi ihtiyaç duyulan bir konu bulunduğunu ifade eden Fatih Akbacakoğlu, “Rastgele, sonradan genişler düşüncesiyle alınan ayakkabılar ayak sağlığını negatif etkilemektedir” dedi.

Akbacakoğlu, tüketicilerin,şikayetlerini en aza indirmek için işe güvendikleri bir markadan alışveriş yaparak başlaması gerektiğini ifade ederek, ayakkabı seçiminde tüketicilere bazı önerilerde bulundu.

“Aslına bakarsanız güzellik uğruna neredeyse tüm bayanların tercih ettikleri yüksek ökçeli ayakkabılar tıbben zararlıdır” diyen Akbacakoğlu, “Ancak güzel ve şık modellerin stil göstergesi olduğu günümüzde, yüksek ökçe seven bayanların en azından yüksek ökçelerle geçirdikleri zamanı minimum seviyeye çekmeleri yararlı olacaktır” dedi.

ALTIN KURALLAR

Fatih Akbacakoğlu, tüketicilerin ayakkabı seçiminde dikkat etmeleri ihtiyaç duyulan diğer özellikleri ise şöyle sıraladı:

* Her zaman sağ ve sol tekin kesinlikle denenmesi gerekir, çünkü sağ ve sol ayak nadiren aynı olur. Almayı düşündüğünüz ayakkabıyı mağaza içinde yürüyerek deneyin. Ayaklarınızdan biri daha büyükse, numara tercihinizi büyük olana göre yapın.
* Kadın, erkek, çocuk tüm ayakkabılar için kaliteli üretime dikkat edilmesine, mümkünse deri ya da kaliteli suni deri ve tekstil malzemelerinden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.
* Ayakkabınız satın alma anında rahat olmalıdır, her ayakkabı zaman içinde açılmaz. Ayakkabı alışverişi için en uygun zamanlar öğleden sonra vakitleridir, çünkü bu saatlerde ayak şiştiği için ayağınıza rahat olan ayakkabı alırsınız. Ayakkabınız arka, ön ve yanlardan ayağınıza tam oturmalıdır.
* Ayakkabınızı denerken ne tür çoraplarla kullanacaksınız onunla beraber deneyin. Astar kullanılmayan ayakkabılar daha rahat ve yumuşaktır, fakat ayağınızı ilk birkaç kullanımda boyayabilir. Bu boyama zaman içinde geçecektir.
* Deri, kösele ve üzeri dikişli ayakkabıların bir oranda olsa su geçirmesi normaldir. Bu yüzden bu tür ayakkabılar yağmurlu günlerde daha dikkatli giyilmelidir.
* Ayakkabınızın ayağınıza iyi oturduğundan güvenilir olmalısınız. Ağırlığın dağılımı açısından önden, yandan ve arkadan ayağınızı rahat hissetmelisiniz. Baş parmağınız ayakkabının ön kısmıyla asla temas etmemeli. Ayağınızın en geniş kısmı, ayakkabının en geniş kısmıyla örtüşmeli.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com … »

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır