12.06.2018 - Sağlık Portalı

Evliliğiniz tehlikede mi? Test Edin

Evliliğiniz tehlikede mi? Test Edin

Evliliklerin ilk yıllarında eşler hiç kavga etmezler veya çok kısa bir sürede barışırlar. Ama zamanla evlilikte birtakım şeyler değişmeye başlar. Özellikle 5. seneden sonra tehlike işaretleri görülebilir. Evliliğinizin ne durumda olduğunu öğrenmek için sorulara evet veya hayır diye cevap verin…

 

 

Ailem senden önce gelir

Evliliği kadın ve erkeğin geldiği aile yapısı şekillendirir. Kişiler yetiştikleri ailelerin de gördükleri ilişki şeklini model alarak eşlerinin bu duruma  uygun davranmasını bekleyebilirler. Aileler de çiftin yaşam tarzına devamlı  müdahale de bulunduğunda çiftin ilişkisi zorlanır. Erkek ya da kadının eşine ‘ailem senden önce gelir’ yaklaşımı yaşatması problem yaşandığının göstergesidir. Bu konu ile ilgili artık kişiler yeni bir aile kurduklarını ve önceliğin bu aileye ait olması gerektiğini bilmedir.

Beğenmiyorsan kapı orada. Çık git.

Ortak yaşam alanı evdir. Ne kadın ne de erkek eşine, bu ve benzeri cümleleri, tehdit içeren sözcükleri kullanmamalıdır. Kullandığı eş kendini yalnız ve güçsüz görebilir, evi terk edebilir. Hepsinden de önemlisi aile evinden eşini kovmak kimsenin haddi olmamalıdır.

Sen ne işe yararsın?

Kadın ve erkeğinde çalışma hayatında olması sonucunda, eğer evdeki rol ve sorumluluklarda paylaşım olmazsa evin tüm işleri kadının üstünde olduğunda aile içi problem yaşanması doğaldır. Bir süre sonra kadın, ‘hem çalışıp hemde bu eve katkı sağlıyorum, hem de eve geldiğimde, çocuk ve ev işlerle uğraşırken kocam ayaklarını uzatmış televizyon izliyor. O zaman bu adam ne işe yarıyor? Düşüncesine normal olarak girecektir. Çalışan kadının olduğu aile ortamında erkeğinde ev işlerinde destek olması şarttır. Aksi taktirde evlilik kadın için yük olur. Çiftler arasına soğukluk girer.

Ben değişemem sen değiş’

Çiftler genellikle eşlerinin olumsuz davranışları karşısında onların değişmesini istiyor. Bu taleple karşılaşan

Evliliğinizi test edin

kişinin problemi dinleyip, anlamadan ‘ben değişemem sen değiş’ yaklaşımı çiftler arasında tartışma yaşanmasına neden olur. Bunun yerine, sevdiğimizi mutlu etmek için kendimizde tespit edilen olumsuz ya da aileye zarar verecek bir davranışı olumluya çevirmek başarısını gösterebilmek gerekir.

Ne istediğimi anlamalısın’

Eşlerin birbirinden beklentilerinin akılcı olması olması şarttır. Kimse kimsenin ne istediğini bilemez. Buna mecburda değildir. Beş duyumuzdan olan ağzımızı kullanarak ne istediğimizi ifade edemiyorsak, anlaşılmasını ummak hayaldir. Bu durumda sorunu eşimize yüklemek yerine, kendimizi ne kadar anlatabildiğimizi kendimize sormak gerekir.

‘Her Zaman Mutlu Olmalıyız. Tartışmamalıyız

Her zaman mutlu olunması mümkün değildir. Sürekli mutluluk mutsuzluk demektir. Eşler arasında tartışma oması doğaldır. Ama tartışmalar sırasında saygı- sevgi  kurallarına dikkat etmek, bağırmamak, eşimizin gururunu incitmemek, şahsi eleştiri yapmamak gerekmektedir. Tartışmalar sonrası kapıyı çarpıp çıkmamak, küs kalma zamanını fazla uzatmamak gerekir.

Benim dediğim olur

Eşlerden birinin ilişkiyle ve aile ile ilgili konularda karar alırken daha baskın olması, kendi başına çözüm bulup uygulaması ve eşini de bu kararı uygulamaya zorlaması problem yaşanmasına neden olur. Uzlaşmacı bir tavır sergilenmemesi bu problemi daha da pekiştiriyor. Bu, bazı çiftler için eve alınan basit bir eşya konusunda ya da ziyaretler konusunda yaşanabiliyorken bazıları için ise çocukları eğitmek konusunda alınan kararlarda yaşanabilir. Bilinmelidir ki, aile ortak yaşam alanında alınacak tüm kararlarda yalnız karar vermeye kalkışmak bekar hayatı ile eşdeğerdir. Alınan kararı sadece uygulamak zorunda olan kişi kendini zorda bırakılmış ve mecbur göreceği için özgür kalmak isteyebilir. Bu sorunun aşılmadığı ortamlarda çiftler birbirinden uzaklaşır.

Yatakta sadece kendini düşünüyor

Eşler arasında cinsel uyum problemi bulunuyorsa günlük hayatlarına da yansıyor. Yani cinsel problemler ilişkinin genel durumunu ciddi ölçüde etkiliyor. Cinsel problemleri sebebi ile çift terapisine başvuranların yaşadığı vajinismus , erken boşalma, sertleşme problemi ve orgazm olamama dışında cinsellik ile ilgili problemlerin kaynağında bazen sadece iletişim bozukluğu yatabiliyor. İletişim becerisi çift için ilişkinin her aşamasında en önemli unsurdur..

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır