24.10.2019 - Sağlık Portalı

Her üç kişiden birinde Hipertansiyon mevcut

Her üç kişiden birinde Hipertansiyon mevcut

Türkiye’de her 3 yetişkinden birinde görülen yüksek tansiyon, kalp, beyin ve böbrek ile tüm atardamarlarda hasarlar yaratarak, ölümlere yol açabiliyor.

AA

KONYA – Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıddık Ülgen, atardamarlarda dolaşan kanın damar duvarına yaptığı basınca, kan basıncı ya da tansiyon denildiğini söyledi.

Bu kan basıncı değerinin normal sınırları aşması durumunda ise yüksek tansiyonun (hipertansiyon) ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Ülgen, tüm dünyada da oldukça sık görülen bu sinsi hastalığa, Türkiye’de her 3 yetişkinden birinde rastlandığını bildirdi.

Hipertansiyonun başta kalp, beyin ve böbrek ile tüm atardamarlarda hasar yaratarak felç, kalp krizi, böbrek yetmezliği ya da damar yırtılması ile ölümlere ya da sakat bırakıcı hastalıklara yol açabildiğini belirten Prof. Dr. Ülgen, şunları kaydetti:

“Hipertansiyon, dünyada sessiz katil olarak biliniyor. Hipertansiyona birçok etken yol açabiliyor. En önemlisi genetik yapıdır. Kişi doğuştan hipertansiyona yatkın olabiliyor. Bunun yanı sıra aşırı tuz tüketimi, şişmanlık ve hareketsiz yaşam gibi birçok faktör, yüksek tansiyona yol açabiliyor. Hastalığın sadece yüzde 5 gibi az bir bölümü, ameliyatlarla tedavi edilebilen düzeydedir. Genelde hipertansiyon hastaları, tedavi edilmemesi ve yaşam biçiminin değiştirilmemesi durumunda hayatları süresince ölüm ve ciddi hastalık riskiyle karşı karşıyadır.”

MASKELİ YÜKSEK TANSİYON

Prof. Dr. Sıddık Ülgen, bu hastalıktan korunmanın en iyi yolunun bazı alışkanlıkların bırakılması bulunduğunu belirterek, “Aşırı kilodan, fazla tuz ve yağ tüketiminden kurtulmak riski azaltır. Sigara ve alkolü bırakmak da tedavide mühim rol oynar” dedi.

Şeker hastalığı, kalp ya da böbrek yetersizliği olanların, felç ya da kalp krizi geçirenlerin ve şişmanların büyük risk altında bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ülgen, “Son yıllarda maskeli hipertansiyon diye bir kavram çıktı. Kişinin günlük hayatta tansiyonu varken ölçümlerde düzgüsel çıkabiliyor. Bu yüzden daha detaylı incelemelere gereksinim var” diye konuştu.

Prof. Dr. Ülgen, hastaların önemli bölümünün hipertansiyon rahatsızlığı olduğunu bilmediğini ifade ederek, bu yüzden 6 ayda bir tansiyon ölçümü yaptırılmasını önerdi.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com … »

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır