10.06.2019 - Sağlık Portalı

4 soruna 4 şifalı deva

4 soruna 4 şifalı deva

Hazımsızlık, bitkinlik, kötü nefes kokusu ve reflü… Bu sorunların çaresini her zaman ecza dolabınızda mı arıyor sunuz?

Hazımsızlık,yorgunluk,kötü nefes kokusu ve reflü… Bu sorunların çaresini her zaman ecza dolabınızda mı arıyorsunuz? Bizim başka bir önerimiz var: Şifalı bitkiler.

Hazımsızlık

Deva: Melisa

Ne sağlıyor: Şifalı bitkilerle uğraşan uzmanlar, melisanın hazımsızlığa karşı birebir bulunduğunu söylüyorlar. Ek olarak antideprasan özelliği olan bu bitki, kendinizi kısa bir sürede iyi ve daha mutlu hissetmenizi sağlayabiliyor. Bununla beraber, anksiyete ve uyku sorunlarını yok etmede de etkili olan melisanın hafızayı kuvvetlendirdiği de biliniyor.

Bunu deneyin: Hazımsızlıktan yakınıyor ve melisanın pozitif etkilerinden yararlanmak istiyorsanız, 3–4 çay kaşığı kuru melisa yaprağıyla demlediğiniz çaydan günde 2 fincan için.

Mide bulantısı

Deva: Papatya

Ne sağlıyor: Papatya sindirim sistemi üzerinde pek çok olumlu etkiye sahip bir bitki ve mide spazm ve kramplarını da önlüyor. Bu özelliğiyle de mide bulantısının yanı sıra, şişkinlik, hafifçe gastrit semptomları ve gaz şikâyetlerini yok etmede de etkili olabiliyor. Uzmanlar, papatyanın otomobil ve vapur yolculuklarında oluşan bulantıları önlemede de etkili olabileceğini belirtiyor.

Bunu deneyin: Marketlerde hazır satılan papatya çaylarını deneyebileceğiniz gibi aktarlardan kuru papatya alıp kendi çayınızı kendiniz de demleyebilirsiniz. Ek olarak büyük bir kapta demlediğiniz papatya suyuna batırdığınız küçük bir havluyla karnınıza 20 dakika süresince kompres yapmak da bulantınızı hafifletecektir.

Halsizlik

Deva: Ginseng

Ne sağlıyor: Ginseng, özellikle Uzakdoğuluların enerji deposu olarak kullandıkları ve asla vazgeçemedikleri bitkilerin başında geliyor. Aynı zamanda hafızayı güçlendiren, anksiyete ve huzursuzlukla da savaşan ginsengten bol bol tüketmek, oruç tutanların sık sık yaşamış olduğu halsizlik ve bitkinlik sorununa karşı ida oldukça yi geliyor.

Bunu deneyin: Ginseng kökünü aktarlardan temin edebilir, bununla çay demleyebilir ya da yemeklerinizin içine rendeleyerek kullanabilirsiniz. (Günde ortalama 1 – 2 gr.) Ayrıca naturel ürünler satan mağazalardan aldığınız ginseng haplarını bir uzmana danışarak kullanabilirsiniz.

Kötü nefes kokusu

Deva: Biberiye

Ne sağlıyor: Sindirim sistemini düzenlemek için kullanılan biberiye kötü nefes kokusunu yok etmede son derece etkili. Ayrıca açlık sebebiyle oluşan baş ağrılarını gidermek için de biberiye yapraklarını parmaklarınızın arasında sıkabilir elinize gelen yağı, şakaklarınıza sürüp hafifçe ovabilirsiniz.

Bunu deneyin: Taze biberiye yapraklarını salata ve et yemeklerinin üstüne lezzet vermek için serpebilirsiniz. Kurumuş biberiye yapraklarını ise çay demlemek için kullanabilirsiniz.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr … »

e-kolay.net

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır