09.11.2019 - Sağlık Portalı

Dometesin içine ilaç kalıntıları girebilir?

Dometesin içine ilaç kalıntıları girebilir?

Ceyhun KUBURLU- Çiğdem TOKER / ANKARA

Ziraat ilacı kalıntısı sebebiyle Rusya’nın almadığı yaş sebze ve meyvelerin “İç piyasada satılıyor iddiaları” tüketiciyi endişelendiriyor.

Yetkililer domatesin yıkanıp, kabuğunun soyularak yenmesi gerektiğine dikkat çekerken üreticiler, “İlaç kalıntıları topraktan domatesin içine geçti ise yapılacak bir şey yok” diyor.

RUSYA’nın Türkiye’den yaş sebze ve meyve alımını 7 Haziran’dan itibaren durdurma kararı alması iç piyasada fiyatları düşürdüğü gibi tüketicileri de endişelendiriyor. Özellikle Rusya’nın domates konusunda kati kesin olması ihraç edilmeyi bekleyen 300 bin ton domatesin iç piyasaya yayılmasına neden oluyor. Hem fiyatları düşen hem de zehirli olan domateslere denetim getirilmesi gerektiğini söyleyen Rito Tohumculuk Genel Müdürü Hasan Ünal, “Eğer zehir domatesin içine geçtiyse kabuğunun soyulması yada yıkanması bir şey ifade etmez. O yüzden iç piyasaya biran önce denetim getirilmeli” dedi.

Gübre fiyatları yükseldi

Hasan Ünal, bu yıl çiftçinin gübreleme işlemini doğru ve dengeli bir şekilde yapamadığını belirterek, yaş sebze ve meyve üretimi ile ilgili olarak şu çarpıcı detayları verdi: “Bu yıl gübre fiyatları tavan yaptı. Çiftçide ürüne dengeli bir şekilde gübre veremedi. Netice olarak Rusya’ya ihracat durdu. İhracat için üretilen ürünlerde iç piyasaya dağıtılmaya başlandı. Bu fiyatları etkiledi. Sadece en kötüsü ürünlerin zehirli olabilme ihtimalidir. Bu olasılık ise oldukça yüksek. Bundan dolayı ilaç kalıntıları topraktan ürünün içine geçtiyse yapılacak bir şey yok.”

Fransa kalitesi istendi

Rusya’nın koyduğu ihracat engelinin perde arkasını da özetleyen Hasan Ünal şunları söyledi: “Rusya her geçen gün zenginleşen bir ülke konumunda. Bu nedenle de tüketiciler artık daha kaliteli ürün tüketmek istiyor. Gelirleri de arttığı için Fransa ve Almanya gibi ülkelere gönderilen kalitede ürün istiyor. Geçtiğimiz yıl Rusyalı yetkililer Türk üreticileri uyararak ’Gelecek yıl daha iyi ürün istiyoruz. Üretiminize dikkat edin” diye uyarıda bulundu. Ancak bu uyarıya kimse kulak asmadı. Sonuç olarak da artık kimse bu tür ürünleri tüketmek istemiyor.”domates_21

İlaç genelde kabukta kalıyor

Hasan Ünal, yapılan gübreleme işlemini ise şu şekilde değerlendirdi: “Gübreleme yapılırken ilaç aslında domatesin üzerinde kalıyor. Yani pazardan alındığı taktirde yıkanıp kabuğu soyularak yenilebilir. Ancak bu işlem sırasında ilaç kalıntıları topraktan ürünün içine geçmiş olabilir. Bu durum çok riskli. Artık çiftçinin bu mevzuda eğitilmesi gerekiyor. çünkü Rusya ihracatının durması sektörü negatif etkileyecektir. Her insanın elini taşın altına koşup bilinçli üretim yapılması gerekiyor.”

 

Nitratlı domatesleri biz mi tüketiyoruz

RUSYA’nın, üzerinde tarımsal ilaç kalıntısı (nitrat) bulunduğu nedeni öne sürülerek Türkiye’den domates ithalatını durdurması, içeride tutarları düşürerek tüketiciyi sevindirdi. Ortalama 10 gün önce 1.60 YTL’den satılan domatesin fiyatı pazarda 70 kuruşa kadar düştü. Sadece bu gelişme, “İlaç kalıntılı domatesleri biz mi tüketiyoruz” sorusunu gündeme getirdi. Türkiye Sebze Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Yüksel Tavşan, Dış Ticaret’ten görevli Devlet Bakanlığı ile Ziraat Bakanlığı’nı halka açıklama hayata geçirmeye çağırdı. Tavşan, “Rusya’nın tutumu siyasi mi teknik mi açıklayın. Eğer siyasi hesap yoksa, Rus halkının sağlığı Türk halkının sağlığından daha değerli değil! Güvence istiyoruz” dedi. Tavşan, Rusya’nın ilaç kalıntısının “eşik değerlerin üzerinde” olduğu gerekçesini ileriye sürdüğünü hatırlatarak şöyle dedi: “Nedir bu değerler? Bilmeye hakkımız yok mu? Neden hiçbir yetkili kamuoyu önüne çıkıp açıklama yapmıyor. Rusya’nın tutumu pekala siyasi olabilir. Bunu anlayabiliriz. Eğer siyasal değil de teknikse; yani kalıntılar sağlığa zararlıysa domatesleri biz mi tüketiyoruz? Merak ettiğinizi aynı soruya biz de yanıt arıyoruz. Şu anda Türk halkının sağlığı güvence altında değil.”

2009 ihracat hedefi 1.5 milyar dolardı

Türkiye’den Rusya’ya meydana getirilen yaş sebze ve meyve ihracatının yüzde 95’ini domates, üzüm, patates, patlıcan ve limon gibi ürünlerin oluşturduğunu ifade eden Ünal ihracat rakamlarıyla ilgili olarak şu detayları verdi: “Bu yıl Rusya’ya 1 milyar dolarlık yaş sebze ve meyve ihracatı planlanıyordu. İhracattaki son 4 senelik ortalama gelişme ise yüzde 40 civarında seyrediyordu. 2009 yılındaki hedefler ise çok daha büyüktü. Tam 1.5 milyar dolarlık ihracat planlanıyordu.”

Hangi ürünü nasıl tüketmeli

Domatesin kabuğunu soyup sirkeli suyla yıkamalı.

Üzümü yıkamadan yememeli.

Patlıcanın kabuğunu soymak lazım.

Patatesi iyice yıkamak gerekiyor.

Toplam üretim 10 milyon ton

Domates üretimi 10 milyon tonu buluyor.

400 bin tonu ihraç ediliyor.

300 bin tonu sadece Rusya’ya gönderiliyordu.

İhracatın gelişme oranı yüzde 40 seviyesindeydi.

Rusya’ya 1 milyar dolarlık ihracat hedefleniyordu.

2009 senesinde bu hedef 1.5 milyar dolardı.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr … »

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır