24.12.2019 - Sağlık Portalı

Karpuz En Kuvvetli Antioksidan Deposudur.

Karpuz En Kuvvetli Antioksidan Deposudur.

Karpuz tabiat tarafından sağlanan en kuvvetli antioksidanların doğal deposudur. Bu hastalıklara karşı bizi korumak için iyi bir antioksidan vitamin C ve A kaynağıdır. Bu dehidratasyon riskini azaltır.Yaz ve karpuz birbirinden ayrılamaz. Karpuz dünyanın neredeyse her yerde bulunur. Biz yıl süresince pazarlarda karpuz bulabiliriz. Buna rağmen onlar tatlı ve en kaliteli olduğunda, karpuz için en ideal sezon yaz. Başka hiçbir meyve karpuz gibi çok gevrek ve susuzluk giderici değildir.

Karpuz sağlığa yararları gerçekten büyüktür. Dilimlenmişte olsa, doğada bulunan en önemli antioksidanlarla doludur.Özellikle beta-karoten konsantrasyonu ile, C vitamini muhteşem bir kaynak ve A vitamini çok iyi bir kaynağıdır.Güzel kırmızı karpuz da likopen bulunur.Güçlü karoten antioksidan deposudur. Serbest radikaller bize çok zarar verebilir vücuttaki tehlikeli maddelerdir.Karpuza çekici kırmızı rengini veren likopen prostat kanseri riskini azaltmaya destek olabilir.Karpuz başka taze meyve yada sebze daha likopen yüksek konsantrasyonlarda içeren tek meyve olduğunu şaşırtıcı bir gerçektir.Karpuz bizim terleme kanalıyla kaybetiğimiz elektrolit sodyum ve potasyum açısından zengin bir meyvedir.

karpuz-yiyin-ama-fazla-degil-7392750_5493_mKarpuz enerji üretimi için gerekli olan B vitaminleri bakımından zengindir. Gıda uzmanları B6 vitamini çok iyi bir kaynak ve B1 vitamini ve magnezyum için iyi bir kaynak olarak karpuz öneririz demektedirler. Çünkü onun yüksek su içeriği yaklaşık yüzde doksan ve kalori değeri diğer meyveler daha değerli sıralanır.Karpuzun özel bir soğutma etkisi vardır ve sitrulin, vücudumuz vücuttan amonyağın ayrılması için üre çevriminde kullanılan bir başka amino asit, arginin yapmak için kullanılan bir amino asit içinde son derece yüksektir.

Antioksidanlar astım şiddetini azaltmada destek sağlar. Ayrıca, kolon kanseri riskini, astım, kalp hastalığı, romatoid artrit ve prostat kanseri azaltır.Karpuz birçok hastalıklara karşı vücudun korunması thiamin, potasyum ve magnezyum iyi bir deposudur.Karpuz serbest yağ ile enerji üretimine destek sağlar. Makula dejenerasyonu karşı korur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır