29.10.2019 - Sağlık Portalı

Sağlık deposu tarhana çorbası

Sağlık deposu tarhana çorbası

Hacettepe Üniversitesi Prevantif Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Çelik, kanserden korunmada beslenmenin önemine vurgu yaptı ve tarhanayı örnek gösterdi.

AA

ANKARA – Prof. Dr. İsmail Çelik, 5. Prevantif Onkoloji Sempozyumunda soruları yanıtlayan kanserden korunmada beslenmenin önemine ilişkin bilgi verirken, Anadolu kültüründeki yemek anlayışına sahip çıkılmasını istedi ve özellikle annelerin vazgeçilmezi ”tarhana çorbasının” faydalarına dikkati çekti.

Prof. Dr. Çelik, şu görüşleri dile getirdi: ”Televizyondan duyduklarına değil, ananelerinden duyduklarını yemelerini önereceğim. Köyümüzdeki, bize öğretilenleri yerlerse kanserden korunurlar. Meyve, sebze, lifler, tahıllar. Köylerde oldukça ciddi et yenmezdi. Her gün her gün etler, pideler restoran kültürüdür. Her gün et mi yenir, bir kere o kadar varlıklı değildi Türk halkı. Et azca yenecek, meyve sebze oldukça yenecek, tahıldan da biraz fazla.

‘TARHANA ÇORBASININ İÇERİĞİNE BİR BAKIN’

Kilo kontrolünün önemine işaret eden Çelik, ”Şişman olmayacaksınız, şişmanlıktan kaçınacaksınız. Bakanlığın emek vermesi var, şişmanlığın sebebi ne olursa olsun kanser riski yaratıyor diye. O diyeti, bu diyeti değil, şişmanlığın sebebi zeytinyağı da olabilir, fındık, fıstık da olabilir. İnsan her gün badem yer mi, kanserden korunmak için de yenmez, tedavi olmak için de yenmez” diye konuştu.

 

featuredImage_thumb.jpg

Sigara kullanmamanın, kanserden korunmada önemli faktörlerden biri bulunduğunu dile getiren Çelik, ”Bir sigara içmemek ve şişmanlamamak. Yiyorsanız eğer yakmak için egzersiz yapın. Ticari amaçlı, belli kliniğe yönlendirme amaçlı her şeyi kesmeliler insanoğlu, Anadolu kültüründeki yiyecek anlayışına uygun beslenmeli. Tarhana çorbasının içeriğinde o kadar kanserden koruyan madde var ki… Yoğurdundan domatesine içindekilere bir baksınlar” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com … »

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır