24.10.2019 - Sağlık Portalı

Vitaminlerin faydaları nedir?

Vitaminlerin faydaları nedir?

“Küçük bir hap” deyip geçmeyin! Vitaminler kanserden koruyor, stres ve yorgunlukla savaşıyor, güç, gençlik, güzellik kazandırıyor.
Özellikle hamileler, yoğun stres altında çalışanlar, besin gruplarını dengeli tüketmeyenler, çok sigara içen ve alkol kullananlar, diyet yapanlar vitamin desteğine ihtiyaç duyuyor. Tabii doktor tavsiyesiyle Akneye ve kansere: Hangi besinlerde bulunur?
Balık, et, karaciğer, yumurta, süt ve peynir
Yararları: Büyüme için gerekli hücrelerin çoğalmasını sağlıyor. Bronş, ağız, yemek borusu, mide, bağırsak ve vajina iç derisini koruyor. Aknelerin oluşmasını engelliyor. Antioksidan olduğundan, kanseri önlemede etkin.
Günlük ihtiyaç: 1 miligram.
B1 Vitamini
Kaslarınız için: Hangi besinlerde bulunur? Tam tahıl ürünleri, kabuklu pirinç, ayçiçeği çekirdeği, yağsız et, balık, bezelye.
Yararları: Sinir ve kaslar için gerekli olan karbonhidratları sağlıyor. Kan dolaşımı ve beyin fonksiyonlarına yardımcı oluyor. Şekeri enerjiye dönüştürüyor.
Günlük ihtiyaç: 1.5 miligram.

B2 Vitamini
Çok içiyorsanız… Hangi besinlerde bulunur? Karaciğer, balık, et, süt, yoğurt, peynir, tam tahıl ürünleri.
Yararları: Cilt, saç ve tırnaklara gerekli olan oksijeni sağlıyor. Katarakt tedavisinde kullanılıyor. Büyüme ve doku yenilenmesine yardımcı oluyor. Sürekli egzersiz yapanlar, aşırı alkol kullananlar ve çok düşük kalorili beslenenlerin kullanması gerekiyor.
Günlük ihtiyaç: 1.5 – 2 mikrogram.
B3 Vitamini
Hem güzel hem akıllı: Hangi besinlerde bulunur? Et, balık, kuruyemişler, karaciğer, tahıllar.
Yararları: Sağlıklı beyin ve güzel bir cilt için ana kaynak. Derinin nemi, mide ve safra kesesi sıvılarının salgılanmasına yardımcı oluyor. Sağlıklı sinir ve sindirim sistemi için gerekiyor. Kan kolesterolünü düşürüyor.
Günlük ihtiyaç: 15 miligram.
B6 Vitamini
Enfeksiyon savaşçısı: Hangi besinlerde bulunur? Tavuk, et, balık, yumurta sarısı,
baklagiller, tam tahıl ürünleri.
Yararları: Bebeklerin sağlıklı gelişmesine yardımcı oluyor. Çocuklarda büyüme, sinir sisteminin gelişmesi ve kan yapımına yardımcı oluyor. Vücutta ensülin üretiyor. Enfeksiyonlara karşı savaşan maddeleri üretiyor.
Günlük ihtiyaç: 2 miligram.
Biotin
Sağlıklı tırnaklar: Hangi besinlerde bulunur? Yumurta, karaciğer, kuruyemişler, soya fasulyesi, tam tahıl ürünleri.
Yararları:Saç, deri ve tırnakları güçlendirip, güzelleştiriyor. Kan ve deri hücrelerinin üretimine katkıda bulunuyor. Uzun süre antibiyotik alanlar ve bağırsaklarının bir kısmı alınmış kişilere veriliyor.
Günlük ihtiyaç: 30 – 100 mikrogram.
Provitamin A (Betakaroten)
Kalp hastalarına: Hangi besinlerde bulunur? Havuç, kayısı, her renkte taze biber, ıspanak, brokoli, lahana, domates. Yağda eriyen bir vitamin olduğu için, bu sebzelerle hazırladığınız salatalara zeytinyağı koymayı unutmayın.
Yararları: Yaşlılığa neden olan serbest radikalleri etkisizleştiriyor. Kanserden koruyor. Kalp ameliyatı geçirmiş hastalara düzenli verildiğinde, ölüm oranlarını azaltıyor.
Günlük ihtiyaç: 2 miligram
Kaynak: saglik.milliyet.com.tr … »

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır