07.06.2019 - Sağlık Portalı

Kakaonun Faydaları ve Zararları

Kakaonun Faydaları ve Zararları
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Kakao (Theobroma cacao), 4-8 metre boyunda ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından çikolata yapımında kullanılan bir bitki türü.

Doğal yetişme alanı Güney Amerika, Batı Afrika, Batı Hint adaları olmakla beraber, Tropiklerin genelinde yetiştirilmektedir. Thebromin adlı bir alkaloit eldesinde ve kakao yağı eldesinde kullanıldığı gibi, kakaonun tohumları da çikolata yapımında kullanılmaktadır.

Kakao ağacının tohumları ya hemen ya da bir süre sonra Kakao faydalarımayanlandırılır ve ardından kurutulur. Böylece tohumun acı lezzeti kaybolur ve hoş bir koku meydana gelir. Bu taneler kavurulurak, un haline getirilip yağı alınır. Sonra yeniden öğütülerek, toz halindeki kakao elde edilir. Kakao, sütle karışıtırılıp içilir, ayrıca yağı alınmamış kakao tohumlarından çikolata yapılır.

YAYGIN ADI: Kakao, çikolata
LATİNCE ADI: Theobroma cacao
FAMİLYASI: Sterculiaccae
KULLANILAN BOLUMU: Çekirdeği

Gövdesi düğümlü her dönem yeşil kakao ağacının boyu 8 metreyi aşabilir. Pembe ya da krem rengi çiçekleri doğrudan gövdeden çıkar. Rengi sarı, kırmızımsı mor ve kahverengi arasında değişebilen meyvesi, her biri 25 kadar çekirdek içeren kapsüller halinde büyür. Anavatanı, Meksika ve Orta Amerika’dır. Tropik bölgelerde yetiştirilir.

Kakao yağı merhemlerde, cilt yumuşatıcılarında ve lokal kozmetik preparatlarda kullanımı yaygındır.

Orta Amerikalılar kakaoyu asırlarca hamilelik ve doğum ağrılarında, ateş ve öksürük tedavisinde kullanmışlardır. Kakaonun ana alkaloiti olan teobrominin etkisi kafeininkine benzer; kasları, kalbi ve böbrekleri uyarır.

Bu alkoloit, astımı tedavi eden teofılin ile yalandan ilintilidir. Buna bağlı olarak hem teobromin, hem de kafein akciğer bronşlarını açarak nezleye bağlı tıkanıklığı hafifletir. Teobromin sindirim sistemindeki düz kasları da gevşetir. Kakao ayrıca idrar söktürücü, bronş açıcı ve damar genişletici etkisi olan metilksantinleri içerir.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır