14.12.2019 - Sağlık Portalı

Çocuğum neden geç konuşuyor?

Çocuğum neden geç konuşuyor?

Çocuğum neden geç konuşuyor?

Konuşma bozuklukları daha ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir

En geç 3 yaşına kadar konuşma gelişimini tamamlaması gereken çocuklarda dil ve konuşma bozukluklarının görmezden gelinmesi ilerleyen dönemlerde sosyal ilişkilerini, akademik başarılarını ve duygusal gelişimlerini ciddi düzeyde etkileyecek problemlere yol açıyor.

Anadolu sağlık Merkezi Dil ve Konuşma Terapisti Seçil Aydın Oral, erken yaşta fark edilerek müdahale edilen konuşma bozukluklarının çocukların yaşam kalitesini yükselteceğini söylüyor. Oral, konuşma bozukluğunun başka hastalıkların da belirtisi olabileceğini de belirtiyor.

Çocukların, yaşıtlarına kıyasla daha geç konuştuğunu, kekelediğini, cümle kuramadığını, işaretle ya da tek sözcükle iletişim kurmaya çalıştığını fark eden ebeveynlerin vakit kaybetmeden dil ve konuşma terapistlerine başvurmaları gerekiyor.

cocugum_neden_gec_konusuyor

Anadolu Sağlık Merkezi Dil ve Konuşma Terapisti Seçil Aydın Oral, çocuklarda görülen geç konuşmanın yol açacağı problemlerin erken müdahale ile önüne geçilebileceğini belirtiyor. Konuşma terapisine 2 yaşında bile başlanabildiğini belirten Oral, konuşma bozukluğunun otizm belirtilerinden biri olduğunu söyleyerek, “Bu yaştaki çocukların konuşma bozukluklarının irdelenmesi ve uzman desteği alınması hem konuşma bozukluğunun tedavisinde daha başarılı sonuçlar alınmasına hem de altında yatan daha ciddi başka bir sorun var ise erken tanı konmasına olanak veriyor” diyor.

 

Kekemelik erkek çocuklarda daha sık görülüyor
Anadolu Sağlık Merkezi Dil ve Konuşma Terapisti Seçil Aydın Oral, çocuklarda en sık rastlanan dil ve konuşma bozukluklarının başında kekemelik, artikülasyon ve fonolojik bozukluk, gecikmiş konuşma ve dil gecikmesi olarak görüldüğüne dikkat çekiyor.

Oral, “Genellikle 2 ile 5 yas? arasındaki çocuklarda görülen kekemelik, düzenli bir terapi süreciyle kontrol altına alınabiliyor. Konuşma sırasında hece tekrarı, uzatma, ses ekleme gibi farklı şekillerde de görülen kekemelik kız çocuklarına oranla erkek çocuklarında 4 kat daha sık oluyor” diyor.

R, S, K gibi sesleri söyleyemiyorsa uzmana danışın
Seçil Aydın Oral, çocukların bazı sesleri söylemekte güçlük çekmesinin ya da o ses yerine başka ses kullanmasının da üzerinde durulması ihtiyaç duyulan konuşma bozukluklarından biri olduğunu belirterek R, S, K gibi sesleri söyleyemeyen ya da yerine farklı sesler kullanan evlatların testler ile değerlendirilerek terapilerinin gerçekleştirildiğini söylüyor.

Gecikmiş konuşma yani dil gecikmesinin ise ciddi bir problemin ilk belirtisi olabileceğini söyleyen Oral, “1 yaşında tek kelime ile konuşmaya başlamış olan çocukların 2,5 yaş civarında 2-3 kelimelik cümlelerle konuşması beklenmektedir.

Aksi durumlarda ise erken müdahale edilerek dil ve konuşma bozukluklarının önüne geçilmelidir” diyor.

Bu emareler var ise dikkat!
• Belli bir yaşa geldigi halde konusşmaya basşlamama
• Yaşıtlarına göre gelişiminde geride kalma
• İşaretle ya da tek sözcüklerle iletişim kurmaya çalışma
• Cümle kuramama
• Kekeleme
• Konuşma seslerinin bazılarını söylememe
• Sesin normalden kısık yada değişik çıkması
• Anlaşılmayı etkileyecek düzeyde hızlı konuşma
• Sesleri ve/yada heceleri yutma

 

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır