18.12.2019 - Sağlık Portalı

Spirulina nedir, Spirulina Faydaları

Spirulina nedir, Spirulina Faydaları

Spirulina Yararları
Spirulina nedir

[otw_shortcode_content_box title=”Vikipedi” title_style=”otw-greenish-title-gradient”]

Spirulina bir sağlıklı besin yada şifa maddesi olarak Kuzey Amerika ve Avrupa’da gözde bir ürün haline gelmiştir. Türkiye’de de giderek daha iyi tanınmakta ve spirulinatüketimi yaygınlaşmaktadır. Piyasada genelde kapsül, tablet yada toz şeklinde ve diyet ek malzemesi olarak bulunur.
Spirulina düşük yağ ve kalorili, kolesterolsüz, bütün temel amino asitleri içeren bir protein deposudur. Şeker hastalığı ve anemi gibi hastalıklarla mücadelede ve hava kirliliğinin bünye üzerinde yarattığı zayıflatıcı etkilerin önüne geçilmesinde önemli katkılar sağlar. Antioksidan unsurlar içerdiği için, yaşlanmanın yanı sıra, kanser, artirit, katarakt gibi sağlık sorunlarının da temel bir faktörü oldukları düşünülen oksijen bazlı radikal hücrelere karşı da bağışıklık kazandırıcı tesiri bulunmaktadır.

Dahası, spirulinada bulunan gamma-linolenik asit yağ birikintilerinin çözülmesine neden olur, kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde destek sağlar ve kötü kolesterolü düşürür. A.B.D. Ulusal Kanser Enstitüsü (National Cancer Institute) spirulinadaki sulfolipidlerin ayrıca böbrek toksisitesini azaltır ve radyasyon kaynaklı hastalıklarının sertliğini azaltır.  Aztekler için spirulina büyük önem taşımış olmakla birlikte, mısırın yanı sıra tüketilmiş bir temel gıda olduğu bilinmektedir. Günümüzde Japonya ve ABD’de bazı Budist tapınaklarında spirulina rahiplere benimsetilen diyetin temelinde yer almıştır.

[/otw_shortcode_content_box]

Bilim adamları afrikada yaşayan yerli halkların günümüzde sıkça rastlanan bazı hastalıklara yakalanmadıklarını gördüklerinde çok şaşırmışlar ve bu yerli halkın yaşam tarzlarını incelemişlerdir.

Yaptıkları tetkiklerde aborjinlerin günlük beslenme düzeninde göletlerden spirulina tatlı su yosunu toplayıp yemeklerinde sürekli bulundurduklarını görmüşlerdir.

Neticesinde bu besin asrın gıdası seçilerek günümüzde bir çok ülkede yetiştirme havuzları yaygınlaşmış ve ülkemizde de 3-4 ilde üreticisi mevcuttur.spirulina_

Bilimsel çevrelerce son yıllarda keşfedilen en şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilen spirulina yosun türüdür. İçeriğindeki besin miktarının çok çeşitli olması ve protein, vitamin, mineral açısından zengin olması, üretimini ve tüketimini devamlı artırmaktadır.
Spirulinanın bu kadar faydalı bir bitki olmasının sebebi içeriğindeki vitaminlerin, minerallerin, proteinin kendiliğinden içinde olması, dışarıdan ilave dilmemiş olması nedeni ile vücutta emilim miktarının %90 lara kadar varmasından kaynaklamaktadır.

Spirulina Yararları

 • Vücudu iyi beslediği için vücut direncini artırır ve enerji seviyesini pozitif yönde etkiler.
 • Düzenli kullanımlarda vücut genel dayanıklılığını ve bağışıklık sistemini güçlendir.
 • Spirulina hücre yenilenmesi ve çoğalma sürecini destekleyicidir.
 • Çeşitli hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilir. ( Şeker, tansiyon, kolesterol, sindirim, kansızlık, gastrit, ülser, kemik erimesi, cilt güzelliği, kilo problemi)
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücutta biriken toksinlerin (serbest radika denen zararlı maddeler) atılmasına yardımcıdır.
 • İştahsızlık çeken çocukların iştahını düzenlemeye destek sağlar ve gelişim sürecini destekler.
 • spirulina3Sporcuların vücutlarını kısa sürede toparlamasına yardımcıdır. Kas gelişimi destekler. Bir çok olimpiyat ve dünya şampiyonun spirulina kullandığı bilinmektedir.
 • Saç dökülmesi yaşayanlar için oldukça faydalıdır. Saç için hayati değerde besinler içerir.
 • Cilt güzelliği için yararları oldukça fazladır ve sivilce, aknelerin giderilmesine yardımcıdır.
 • Yaraların hızlı bir halde kapanmasını destekleyicidir.
 • Dengesi beslenme kaynaklı hastalıkların önlenmesine, iyileşmesine yardımcıdır.
 • Sürekli hastalananlar için oldukça faydalıdır. Düzenli kullanmaları önerilir.
 • Stres, sigara, alkol, hava kirliliği gibi vücudumuzu olumsuz etkileyen dış etkenlerden vücudu korumaya ve temizlemeye yardımcıdır.
 • İçerisinde en yoğun protein bulunan ve en az yağ içeren bitki olduğu için kilo kontrollerinde yararlı bir yardımcıdır.
 • Bilimsel araştırmalar da sindirim sistemini desteklediği ve bağırsakların çalışmasını hızlandırdığı gözlemlenmiştir.

Japonya’da 50 yaş üzeri bireylerin %73’ünün düzenli spirulina tükettiği tespit edilmiştir.
Çin’li bilim adamları kemik iliği hücrelerini yenilediğini ve desteklediğini kabul etmektedirler.
Japon bilim adamları ağır ŞEKER hastalarını 8 haftada hafif şeker hastaları seviyesine getirdiğini iddia etmektedirler.
Vejeteryanlar için oldukça önemli olan B12 vitamini bakımından zengin bir kaynaktır.
Karoten madde tüketimiyle (beta-karoten) kanser oluşumu arasında negatif bir ilişki olduğu, doğal karotenler sentetik olanlara nazaran daha kolay metobolize edildiği ve vücutta birikerek toksik etkiye sebep olmaz.
Spirulina ihtiva ettiği organik demir ve kalsiyum sayesinde sağlıklı kemik,sinir,kan ve kas dokusuna etkili bir destektir.
Vücuda tokluk hissi veren fenilalalin amino asidi ihtiva ettiği, kolesterol içermediği ve düşük miktarda doymamış yağ içerdiği için kilo vermek için kullanılır, zayıflamaya yardımcı olur.
Doğada nadiren buluna yağ asidi GLA; artrit ve kalp hastalıklarının önlenmesinde önemli olup yüksek tansiyon ve kolesterolün düşürülmesindede etkili olduğu bilinmektedir.
En güçlü detoksifiye edici ürünlerden biridir ki yüksek miktarda klorofil içermesinden kaynaklanmaktadır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır