29.10.2019 - Sağlık Portalı

Selenyum Vucut İçin Yararları

Selenyum Vucut İçin Yararları
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Selenyum Yararları
Vücut için hayatî bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini korur ve bazı tip tümörlerin oluşumuna karşı koruyucu görev yapar. Pankreasın çalışması ve doku esnekliği için de gereklidir. Selenyum ve vitamin E, kalp ve karaciğer fonksiyonlarının sağlıklı olarak devamı ve vücutta antikor oluşumu için beraber emek vererek birbirlerinin tesirini kuvvetlendirirler. Vitamin E ve çinkoyla beraber kullanıldığında prostat büyümesi olanlarda rahatlama sağlayabilir. Selenyum eksikliğinin kanser, kalp hastalığı, gelişme bozukluğu, enfeksiyonlar, karaciğer bozukluğu, pankreas yetmezliği, kolesterol düzeylerinde artış, kısırlıkla ilişkisi bulunmuştur. Aşırı yüksek selenyum düzeylerinde artrit, tırnaklarda kırılma, nefesin sarımsak kokması, ağızda metalik tat, sindirim sistemi bozuklukları, karaciğer-böbrek bozuklukları, saç dökülmesi, cilt döküntüleri, cildin sarımsı bir renk alması gibi bulgular olabilir.

Selenyum, yiyeceklerin yetiştiği toprağın selenyum miktarına bağlı olarak, et ve hububatlarda bulunabilir. Bira mayası, tavuk ve süt ürünleri, deniz ürünleri, brokkoli, sebzeler, sarımsak ve soğan ile hububatlar başlıca selenyum kaynağıdır. Ek destek olarak 50-100 mg tabletlerinden günde 100-200 mg dozda kullanılabilir.

Kullanım Şekli:
Tercihen yemeklerle birlikte günde 1-2 kez 1 tablet alınır.

1 Tablet : 100 mcg ….. Selenium ihtiva eder

Hamile veya emziren kadınlar kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Selenyum Yararları
Beslenmenizde uygun oranda selenyum minerali alarak selenyum faydaları ‘dan istifade edebilirsiniz. Uygun miktarlarla bazı kanserlerin olasılığını bile düşürebilirsiniz.

Selenyum Ne işe Yarar ?
Selenyum kanser ilişkisi ; Selenyum kanserle savaştaki rolü nedeni ile son zamanlarda çok dikkat çekmektedir. Beş yıllık bir çalışma gerçekleştirildi ve bu çalışma günde 200mcg alan insanların %63 daha az prostat tümörü, %58 daha az kolon kanseri, %46 daha az habis akciğer hastalığı bulunduğunu ve genelde kanserden ölümlerde %39 azalma olduğunu gösterdi. Bu çalışma Cornell Üniversitesi ve Arizona Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Başka çalışmalarda selenyum minerali bununla beraber serviks, rektum, yumurtalık, mesane, yutak, pankreas ve karaciğer gibi kanserleri önlemede yardımcı olmayı vaat ettiğini göstermiştir. Lösemiye karşı da sonuç vereceği ümidiyle test edilmektedir.

Bilim adamları, bunu akıllarında tutarak selenyumun yararları ve kanseri iyileştirmedeki çözümler arasında gerçekten yer alabileceği hakkındaki araştırmaya günlük olarak devam etmekteler.

İlaveten selenyum minerali, ilk olarak kanın yapışkanlığını düşürerek ve pıhtılaşma riskini azaltarak, sonra kalp krizi ve inme riskini indirerek kalbi koruyabilir. Dahası, selenyum sağlıklı kalp için kritik olan HDL (“iyi”) kolesterolün LDL (“kötü”) kolesterole oranını yükseltir.

Sigara içenler veya zaten kalp krizi veya inme geçirmiş olanlar selenyum takviyelerinin mükemmel kardiyovasküler yararlarından istifade edebilirler, gerçi herkes günlük vitamin ve mineral takviyesinde selenyum almakla selenyumun faydaları ‘ndan fayda sağlayabilir.

Selenyumun Yararları ile Sağlıklı Kalın
Selenyum yaşlı Amerikalılarda görme bozukluğu ve körlüğün önde gelen sebepleri olan katarakt ve makula dejenerasyonunu önlemede faydalı olabilir.

Tiroid selenyum ilişkisi ;
Aynı zamanda her hücrenin doğru çalışmasında lüzumlu olan tiroit hormonunun vücutta en az aktif olan şeklinden (T4 olarak adlandırılır) aktif olan şekline kadar (T3 olarak bilinir) dönüştürülmesi için de yaşamsaldır.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır