25.10.2019 - Sağlık Portalı

Keneler Mangal Yapılan Yerlere Daha Çok Geliyor.

Keneler Mangal Yapılan Yerlere Daha Çok Geliyor.

KENELER MANGALA GELİYOR!

Özellikle piknik yapanların çok sık karşılaştığı kenelere karşı uzmanlar, beyaz havlu ile çevrelerinde tarama yapmalarını önerdi. Uzmanlar ayrıca kenelerin karbondioksite çok duyarlı olduğunu belirterek mangaldan çıkan gazların keneleri ortama çektiğini söyledi

 

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte gündeme gelen kenelere karşı nasıl tedbir alınması gerektiğin de vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri olmaya devam ediyor. Keneler aracılığıyla bulaşan, çağın önemli ve ölümcül hastalıklarından Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nden (KKKA) korunmak, ortamdaki kenelerden sakınabilmek için beyaz havlu ve sopayla oluşturulan “kene bayrağı” yöntemi ise hem kolay hem de etkili olmasıyla dikkat çekiyor.

kene

KENELER İÇİN BEYAZ HAVLU İLE TUZAK

Keneler için beyaz havlu ile önlem alan Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü araştırma görevlisi Mahir Yıldırım, derslerinde öğrencilerine anlattığı yöntemi arazide de deneyerek, başarılı bir sonuç alıyor. Yıldırım, 1,5-2 metre uzunluğunda bir sopa, kısa kenarı en fazla sopanın boyu kadar olan beyaz bir havlu ve düzeneği, arazide çekebilmek için 2 metrelik bir ip kullanıyor.

Posta

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır