13.12.2019 - Sağlık Portalı

Depresyon ile Savaşma Sanatı

Depresyon ile  Savaşma Sanatı

Depresyon ile  Savaşmanın Püf Noktaları

Depresyon bir kişinin düşüncelerini, davranışlarını, hislerini ve sağlığını etkileyebilir. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen depresyon yaşanmış olan travmalar, hastalıklar, kullanılan ilaçlar, kötü alışkanlıklar ve yaşam tarzı sebebiyle yaşanabilir. Depresyon emareleri olarak üzüntü, endişe, çaresizlik hissi, kendini değersiz hissetme, suçluluk duygusu, alınganlık ve konsantre olamama gibi şikâyetler gözlemlenir. Uzun süreli depresyonlarda psikiyatristlerden destek almak gerekebilir ancak kısa bir süredir depresif bir ruh hali içindeyseniz önerilerimizi uygulayarak bu ruh halinden kolaylıkla çıkabilirsiniz.

Bilişsel Davranışçı Tedavi

Bilişsel davranışçı tedavi yöntemi ile depresyona yol açan spesifik düşüncelere ve davranışlara odaklanılmaktadır. Bu sayede kişiyi depresyona  iten temel etmenler ortaya çıkar ve bu etmenlere yönelik iyileştirici bir tedavi uygulanır.

Kafa Yormayı Bırakın
Geçmişte yaşadığınız sorunları düşünüp değerlendirmenizde bir sakınca yoktur ancak devamlı olarak gözünüzde canlandırmak ve vakaları tekrar tekrar yaşamak akıl sağlığınızı etkileyebilir. Bu sebeple yaşadığınız problemi o yerde ve zamanda bırakıp önünüze bakın, depresyondan uzak durun. İhmal etmeyin depresyonu  geçmişe takılıp kalanlar bugünü hiçbir zaman yakalayamazlar.

depresyon

Kendinizi İzole Etmeyin
Depresyona yol açan temel etmenler arasında kendini diğer insanlardan soyutlayarak toplumsal aktivitelerden kaçınmak yer alır. Bu tutum zaman içinde kalabalık alanlara çıkamama gibi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden sizi depresyona iten bir probleminiz varsa bunu kendi içinizde çözmeye çalışmak yerine arkadaşlarınızla paylaşarak kısa sürede bu ruh halinden çıkabilirsiniz.

Tertipli Bir Hayat
Yapılan araştırmalara göre düzensiz bir hayat yaşayan insanlar depresyona girmeye çok daha eğilimli görülmektedir. Bunun sebebi düzensiz uyku saatleri kontrolsüz yiyecek tüketimini bununla beraber getirir ve bu durum bireylerin sağlığını negatif yönde etkiler.

Olumsuz Düşüncelerden Kurtulun
Beni kimse sevmiyor, iş hayatımda başarısız bir insanım, çirkinim veya yeterince akıllı değilim gibi cümlelerle sürekli olarak kendinizi acımasızca eleştiriyorsanız depresyon kaçınılmazdır. Bu nedenle her sabah uyandığınızda öncelikle sağlıklı olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu daha sonra kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak önemli niteliklerinizi düşünmekten çekinmeyin.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır