24.10.2018 - Sağlık Portalı

Maca Kökü Faydaları Nelerdir?

Maca Kökü Faydaları Nelerdir?
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Maca Kökü Faydaları Nelerdir?

Dayanıklılığı arttırma, hormonal dengesizliklerin düzeltilmesi ve libido artışı, maca kökünün mühim avantajlarından bazılarıdır. Bu makalede, bu sıhhatli bitkisel kökün yararları hakkında biraz daha çok bilgi vereceğiz. “Lepidium meyenii” ve “Peru ginsengi” maca bitkisinin diğer iki ismidir. Temelde Peru ve Bolivya’daki And dağlarına özgü bir bitkidir. Maca bitkisi, dünyanın en sert en acımasız bazı bölgelerinde yetişir. Bu bitki sağlığa çok yararları olan kazık kökü ile karakterizedir. Maca bitkisi yaygın şekilde bir kök sebzesi ve şifalı bitki olarak kullanılmaktadır.

Maca kökü, adapte etme özellikleri ile tanınır. Bir adapte edicinin özelliği stres, anksiyete, travma, ve yorgunluğa karşı vücudun direncini arttırmaktır. Ek olarak bu bitkinin kökünden yapılan takviyeleri tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek sağlar. Fiziksel ve ruhsal sorunlara karşı direnç enerjisini artırır. Maca kökü bazı özellikleri sebebiyle artritin neden olduğu ağrıları da hafiflettiği söylenmektedir.

Maca Kökü Gıda Değerleri:

 

Bu kökler demir, potasyum, kalsiyum, iyot, magnezyum, lifler, proteinler ve doğal şekere sahiptirler. Ayrıca B1, B12 gibi vitaminler ve yağ asitleri içerir. Tüm bu besin ögeleri sinir sisteminin muntazam bir halde çalışabilmesi için sinirleri besler ve sakinleştirir. Sindirim sistemini uyarır ve iştahı arttırır. Maca kökü içinde bulunan demir oksijen taşınmasını teşvik eder ve vücudu taze ve enerjik tutar. Tüm bu muhteşem besleyici özellikleri maca kökü içinde süper besinler listesine sokar.

maca koku

Maca Kökü Bayanlar İçin Yararları:

-Adet Sorunlarını Tedavi Eder:

Adet dönemleri kadınlar için bir çok rahatsızlığa neden olabilir. Kramplar şiddetli sırt ve karın ağrılarına neden olabilir. Bazı kadınlar adet döngülerinde düzensizlikler yaşayabilirler. Bazı kadınlarsa PMS (Premenstrüel Sendrom) denilen ruhsal değişimler, bitkinlik, azalmış cinsel istek, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları gibi belirtilerin olduğu dönemler geçirebilirler. Maça kökü ile yapılan takviyeler beyin ve hipofiz bezi arasındaki bağlantıyı sağlamlaştırır ve hormonal düzensizliği giderir.

-Menopoz Sorunlarını Maca kökü Giderir:

Menopoz kadınlardaki adet dönemlerinin bitmesidir ve bununla beraber bazı sorunları getirir. Adet düzensizlikleri, ruh hali değişimleri, sıcak basmaları, uyku bozuklukları, vajinal kuruluk menopozun emarelerinden bazılarıdır. Bu semptomların çoğu, kendi doğal formunda maca kökü ya da maca kökü takviyesi ile bir seviyede azaltılabilir. Bu maca kökü bitkisi menopoz öncesi, menopozal ve menopoz sonrası semptomları hafifletmek için yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Maça Kökü Kısırlığı Tedavi Eder:

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Yes No