18.10.2019 - Sağlık Portalı

Cep Telefonu Sar Değerleri, Radyasyona Dikkat!

Cep Telefonu Sar Değerleri, Radyasyona Dikkat!

Cep telefonu Sar değerleri ve  yaydığı radyasyon oranları dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Cep telefonunuzun ne kadar radyasyon yaydığını biliyor musunuz? Araştırmacılar, Bu radyasyonun beyin kanserini tetikleyip tetiklemediğini araştırıyor.

cep telefonu sar degerleri
Dünya genelinde araştırmacılar büyük bir titizlikle cep telefonları ile beyin kanseri arasında bir korelasyon olup olmadığını araştırıyor. Cep telefonlarımızdan yayılan radyasyonun beyin kanserini tetikleyebileceğini iddia eden bazı kuruluşlar, bu iddialarında haklılarsa dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu tehlike altında demektir. İşin peşini bırakmak istemeyen uzmanlar bu konudaki çalışmalarına hız vermiş durumdalar.

Birkaç örnek vermek gerekirse, en düşük radyasyon yayma oranı 0.57 W/kg (kilogram başına watt) ile BlackBerry Storm’a ait. iPhone’un oranı ise 0.97 W/kg. En yüksek oranlardan bazıları ise 1.55 W/kg ile T-Mobile’ın myTouch adlı telefonunda ve 1.51 ile BlackBerry Bold’da bulunuyor. Bu değerler beyin kanserini tetikleyebilir mi, bunun cevabını verebilmek o kadar da kolay değil. Zira henüz tam anlamıyla tedavisi bulunamayan kanser hastalığı, son derece komplike bir hastalık. Dolayısıyla kişiden kişiye değişik değerlerde etkisi azalıp artabiliyor.

 

cep telefonu sar degerleri

Cep telefonu Sar değerleri Araştırmalar Sürüyor

Beyin kanseri ile cep telefonlarından yayılan radyasyon arasında eğer bir korelasyon varsa da, bu son 10 yılda büyük bir oranda düştü. Zira teknolojinin artmasıyla birlikte radyasyon yayınımının hücre ile etkileşimi konusunda yapılan çalışmalar, cep telefonu sektöründe de ilgiyle takip ediliyor. Buna rağmen yüksek oranlarda cep telefonu kullanan bir toplumda kanser vakalarında artış gözlemlenmesi uzmanları düşündürüyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Amerikan Senatosu’nun emriyle başlayan yeni bir araştırma, işleri biraz değiştirebilir. Enviromental Working Group’un (Çevresel Çalışma Grubu, EWG) hazırladığı bir rapora göre harekete geçen Amerikan Senatosu üyeleri, araştırmaların sonucuna göre hareket edecek. Radyasyon yayınımı ve insan sağlığı üzerindeki etkisi konusunda en iyi ve en kötü telefonlar listeleri hazırlandı ve Senato’ya sunuldu. Bu konuyla sadece EWG değil, Finlandiye, İsveç, Danimarka, Norveç, İzlanda İsrail, Hindistan ve Avusturya’daki bazı şehirler ile birlikte Brezilya da ilgileniyor.

Düşük Sinyal, Yüksek Risk

Cep telefonları, iletişimi elektromanyetik dalgalar yayınlayarak yapar. Telefondan çıkan bu dalgalar, baz istasyonu aracılığıyla telekomünikasyon uydusuna giderek orada, gideceği koordinatları bekler ve akabinde o koordinatlara giderek bağlantı gerçekleşir. Elektromanyetik dalgaların enerjileri yüksektir. Bu da dalga boylarının kısa olduğu anlamına geliyor. İletişim için kullanılan elektromanyetik dalganın dalgaboyu ne kadar kısaysa, enerjisi ve insan sağlığına etkisi de o kadar yüksektir. Özetle, düşük sinyal demek yüksek risk demektir.

 

Cep Telefonu  SAR değerleri nedir?

Specific Absorption Rate – Özgül Soğurma Oranı anlamındaki SAR, akıllı telefonların vücuda yaydığı radyasyon miktarını simgelemektedir.
SAR, bilimsel olarak insan vücudu tarafından absorbe edilen elektro-manyetik radyasyon oranı anlamına geliyor. Yani vücut ısısını yükseltme etkisine sahip. Belli bir noktadan sonra vücut bundan zarar görmeye başlıyor.
SAR genelde, 100 kHz ve 10 Ghz aralığında bulunan alanlara maruz kalma düzeyini ölçmek için kullanılıyor. Bu da telefonlardan yayılan sinyal aralığına işaret ediyor.
SAR değeri 1 gramlık doku başına düşen değerlerle ölçülüyor. Ölçüm birimi olarak W / Kg kullanılıyor. Ölçümler ABD ve Avrupa’da değişiklik gösteriyor.


Sony Xperia Z3 Sony Xperia Z3’ün baş bölgesindeki SAR değeri 0.80 W/kg LG G4 LG G4, baş bölgesindeki SAR değeri 0.29 W/kg


LG G Flex 2 LG G FLEX 2, baş bölgesindeki SAR değeri 0.86 W/kg


HTC One M8 HTC One M8’in baş bölgesindeki SAR değeri 0.42 W/kg


HTC One M9 HTC One M9, baş bölgesindeki SAR değeri 0.56 W/kg


Samsung Galaxy S6 Samsung Galaxy S6, baş bölgesindeki SAR değeri 0.306 W/kg


Samsung Galaxy S6 Edge Samsung Galaxy S6 Edge, baş bölgesindeki SAR değeri 0.306 W/kg


Apple iPhone 5 iPhone 5’in baş bölgesindeki SAR değeri 0,90 W/kg


Apple iPhone 5S iPhone 5S’in baş bölgesindeki SAR değeri 0,80 W/kg


iPhone 6 iPhone 6, baş bölgesindeki SAR değeri 0.91 W/kg


iPhone 6 Plus iPhone 6 Plus, baş bölgesindeki SAR değeri 0.91 W/kg


Nexus 6 Nexus 6, baş bölgesindeki SAR değeri 0.86W/kg


Huawei Ascend Mate 7 Huawei Ascend Mate 7 baş bölgesindeki SAR değeri 1.54 w/kg


Samsung Galaxy Note 4 Galaxy Note 4’ün baş bölgesindeki SAR değeri 0.37 W/k

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır