29.10.2019 - Sağlık Portalı

Yeni doğan bebekler ne zaman döner

Yeni doğan bebekler ne zaman döner

Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren bebeğinizle ilgili hayaller kurar ve heyecanlanırsınız. Daha doğmadan ne zaman emekleyecek, ne zaman diş çıkaracak, ne zaman konuşacak, ne zaman yürüyecek diye düşünmekten kendinizi alıkoyamazsınız.

Bir bebeğin doğumundan itibaren yatay pozisyondan dikey pozisyona geçişini tamamlaması 18 aydır. Bebeğinizi ilk ayından itibaren sert bir zeminde yatırarak yerde zaman geçirmeye zemin hazırlamalısınız. Bebek ilk aylarda yatar pozisyonda iken başını sağa sola çevirir daha sonra yerden sekiz on santim yukarı kaldırır.

Üçüncü ayın sonunda oturur pozisyona getirdiğinizde boyun kasları geliştiği için başını dik tutabilir. 3-5 aylarda önce yan sonra tam olarak sağa sola dönmeyi öğrenir.
4-5 aylarda yanlarına ve sırtına destekle 6. Ayında desteksiz olarak oturabilir. İlerleyen aylarda omurgası güçlendikçe dik oturma süresi uzar. 9 aylık bebek uzun süre dik oturabilir. Oturduğu yerde oyuncaklarını alabilir.

Her bebeğin kendine has bir emekleme şekli vardır. Her bebek kendi stilini yaratır. Kimi komando pozisyonunda kimi normal emekleme şeklinde emekleyebilir. Her bebek emeklemeyebilir. Önce takla atarak ilerlerler. Sonrasında geriye doğru emekleme pozisyonuna geçerle son olarak öne doğru emeklemeyi öğrenirler.
Bebekler çoğu zaman 8-9 aylıkken emeklemeye başlarlar. Bebekler yürümeye ise 11-18 aylarda başlarlar. Adım atma çalışmaları bir yıl kadar sürer. Yeni doğan her bebekte adım atma refleksi mevcuttur. Bebeği dik tuttuğunuzda ayakta durmaya çalıştığını görürsünüz. Bu refleks 4-5 aylıkken kendiliğinden kaybolur.
9 aylık olan bir bebek tutunarak kendi kendini kaldırabilir. 10 -11 aylık olan bir bebek artık sıralamaya adım atmıştır. Kimi bebekler o kadar erken yürümeyebilirler.
Bebek 18 ayını doldurmadığı sürece geç yürümesinde bir problem yoktur. Yürümeye başlamadan önce bebeğinizde huzursuzluk, iştahsızlık, uyku düzeninde problemler görebilirsiniz. Bütün bunlar bebeğinizin adım atma sinyalleridir.
Yürümek bebek için çok büyük bir olaydır. Düşe kalka yürümeyi öğrenecektir. Düşmesini olağan karşılamalı çok müdahalede bulunmamalısınız. Bebekte bir güvensizlik oluşturabilirsiniz.
Bebeğin motor fonksiyonlarını denetim etmesi çok önemlidir. O nedenle yürümesini kendi akışına bırakın. Yürütece koymayın elinden tutarak yürütmeye çalışmayın. Ama onun yanında olduğunuzu ve güvende bulunduğunu hissettirin.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır