09.06.2019 - Sağlık Portalı

Bebekler Ne Zaman Emekler – Oturur-Yürür

Bebekler Ne Zaman Emekler – Oturur-Yürür
Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Her bebekte emekleme farklı olabilir. Bir bebek öne doğru emeklemeyi öğrenirken, bir başkası arkaya doğru emekleyebilir. Bir bebek elleri ve dizleri üstünde emekle­meye çalışırken bir başkası ayakları ve elleri üstünde emekle­meye çalışır. Bebeklerde emeklemenin evreleri konusunda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Bıçkıcı’dan bilgiler aldık.
Emekleme için bebeğin desteksiz oturabilmesi, el ve dizleri üzerinde durabilmesi gerekir. Dizlerini bir öne bir arkaya hareket ettirmeye başladığında artık yer değiştirmek onun için kolay olacaktır.

Beklediniz ve bebeğiniz 9 aylık oldu ama halen emeklemiyor. “Acaba problem mi var?” diye düşünüyorsunuz. Unutmayalım ki emeklemek şart değildir. Emeklemeden yürüyen azımsanmayacak sayıda bebek vardır. Öyle ki yürüdükten sonra emekleyen bebeklerde olabiliyor.

Emeklemesini teşvik edebilirsiniz
Bazı aileler bebeklerine emeklemeleri için fırsat vermeyebilirler. Mesela bebeklerini sürekli mama sandalyesinde, etrafına yastık koyup kanepede veya beşiğinde tutma eğilimi gösterirler. Eğer bebeğinizin emeklemesini istiyorsanız ona fırsat vermelisiniz. Yere temiz bir Bebek ne Zaman emeklerbattaniye, halı, çarşaf serip yüzükoyun yatırın. Karşısına geçin ve onu kendinize çağırın. Ses çıkaran renkli bir oyuncağı gösterin. Size gelmeye çalışacaktır. Bu bebeğinizin emekleme hareketini geliştirmesine de yardım edecektir.
Emeklemenin gelişim ölçütü olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak niye emeklemediğini ya da bebeklerinin gelişiminde gerilik olduğunu düşünen aileler yine de şüphelerini gidermek için 6 yaşına kadar gelişim testi olan Denver 2 Gelişim Testi’ni yaptırabilirler.

Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır