23.10.2019 - Sağlık Portalı

Ruhi Sıkıntılar İçin Altınbaşak Bitkisi ve Faydaları

Ruhi Sıkıntılar İçin Altınbaşak Bitkisi ve Faydaları

Altınbaşak otu nedir? Altınbaşak nerelerde yetişir?

 

Altınbaşak (Solidago virgaurea), hendeklerde, kır kıyılarında, eğimli çayırlarda ve ağaçları kesilmiş kır bölgelerinde yetişir. Yerel olarak musevî otu ve Altınasa sanıyla da bilinir. Tüylü ve altın sarısı çiçeklerle bezeli sapı 80 santimetre büyüklüğünde yükselebilir.

altin_basak_otu_Altınbaşak otu ne zaman ve nasıl toplanır?

Ağustos’da, çiçeklenme başlangıcında, bitki sapının orta bölümünden kesilir. Gölgelik ve havadar bir ortamda yüksek bir yere asılır ve iyice kurumaya bırakılır. Saplarla beraberce çok ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır. Eterli uçucu yağlar, tanen, Saponin, flavonoids ve astringnet principle içerir.

Altınbaşak otunun faydaları nedir?

İdrar artırıcı, gaz söktürücü ve antiseptik özelliği vardır. Altınbaşak, bağırsak hastalıklarında ve kanamalarında kullanılır. Ama, her şeyden önce böbrek hastalıklarına karşı olağanüstü bir şifalı bitki olarak övülür. Bitkinin çiçekleri ve yaprakları serinletici bir etkiye haizdir. Bitki, bedendeki fazla sıvıyı atabilme kabiliyetine sahip oldugu için, her tür böbrek ve mesane hastalığında önerilir.

Ruhî Rahatsızlıklar ve Düş kırıklığı tedavisi

Kişinin tüm ruhî duyumları böbrekler tarafından karşılanır. Bu nedenle, örneğin, bir yakının ölümünde veya herhangi bir felaket karşısında, en fazla zarara uğrayan organ böbrektir. Altınbaşak, kişinin duygusal yaşamını en iyi düzenleyen bir şifalı bitki olarak kendini kanıtlamıştır. Bu nedenle, düş kırıklıklarında ve ruhsal sıkıntılarda altınbaşak çayı önemle tavsiye edilir.

Altınbaşak otu nasıl kullanılır? Kullanım Biçimleri :

Altınbaşak Çay hazırlamak: Bir tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak çay, aç karnına veya öğün altin_basak_otu_faydalari_aralarında, soğutulmadan içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir.

Altınbaşak Tentür: Günde 3-5 kere, 10-15 damla D1 inceltisindeki tentür doğrudan dil üstüne veya yarım kahve fincanı suya ilave edilerek alınır. Çay olarak kullanıldığı her yerde tentür olarak da kullanılabilir.

Üçlü Çay Harmanı: Sarı ballıbaba, altınbaşak ve yoğurtotu eşit oranda karıştırılır. Bu karışımdan yarım tatlı kasığı dolusu , orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca 2-4 bardak içilir.

 

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır