05.11.2019 - Sağlık Portalı

İdeal beslenme aralığı 8-16 saat

İdeal beslenme aralığı 8-16 saat

 

Kahvaltıyla yemek arasında 8 Saat, yemekle kahvaltı arasında 16 saat. Aralarda şekersiz olmak koşuluyla çay, işlenmemiş kahve, su vb tüketebilirsiniz.

Yaz yaklaşınca fazla kilolarımızdan duyduğumuz rahatsızlık artıyor. Özellikle de en çok karın yağlarımızı sorun ediyoruz. Bunun estetik nedenleri olduğu gibi artık bel çevresindeki genişlemenin kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere pek çok hastalığın habercisi olması da kaygı düzeyini arttırıyor. Biz de bu hafta köşemizi Dr. Mercola’nın karın yağlarını yakmakla ilgili yazısının kısaltılmış bir çevirisine ayırdık.

KARIN YAĞLARINI NASIL YAKARIZ!

“Yalnızca egzersizle karın yağlarını yakmak imkânsızdır. Mutlaka beslenme biçiminin değiştirilmesi gerekir.

Karın yağlarından kurtulmak için 3 anahtar beslenme önerisi:

 

1- Beslenmenizden şekeri çıkarın!

Bu şekerin tüm şekillerinden, früktoz (meyvelerden alınan şeker) ve tüm tahıllar ki hızla şekere dönüşürler, de dâhil uzak durun demek. İşlenmiş früktoz, mısır şurubundaki gibi, metabolik bozukluğa neden olmak açısından şeker türlerinin en zararlısıdır. Çünkü vücut früktozu aynen alkolü metabolize ettiği gibi ediyor ve bu da insülin direncini tetiklediği gibi yağ birikmesine neden oluyor.

İşlenmiş früktoz işlenmiş gıdaların neredeyse tamamında bulunuyor ve karşınıza 60 değişik isimle çıkabilir. En iyisi işlenmiş gıdaların hepsinden uzak durmaktır.

İdeal Beslenme

2- Beslenmenizde sağlıklı yağlara daha fazla yer verin!

İnsülin direnci olanlar günlük kalorilerinin % 50-85’ini sağlıklı yağlardan alırlarsa insülin dirençlerini daha çabuk kırarlar. Sağlıklı yağlar, otla beslenen hayvanın sütünden yapılan tereyağı, işlenmemiş süt ürünleri, serbest dolaşan tavuk yumurtası, hindistancevizi ve yağı, kavrulmamış kuruyemişler, otla beslenen hayvanların eti ve hayvansal Omega-3 yağlarıdır. Sağlıklı yağlardan özellikle kuruyemişlerde, avokado ve zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağların karın yağlarını yakmada etkili olduğu gösterilmiştir.
Bir araştırmada kadınlara 1600 kalorilik tekli doymamış yağdan zengin bir diyet uygulamaları söylenmiş ve karın yağlarının üçte birini bir ay içinde yaktıkları görülmüş.

3- İki öğünlü beslenme planı uygulayın!

Bu, fazla kilolarla baş etmek için şimdiye kadar bulduğum en etkili yol çünkü vücudun ana yakıt olarak şeker yerine yağı kullanmasını sağlıyor. İnsülin direnci olanlara benim önerim iki öğün arasında 8 saat bırakacak şekilde öğünlerini düzenlemeleri. Gündüz öğünler arasında 8 saat olması akşamdan sabaha da 16 saat geçmesi demek ki bu da glikojen depolarının bitirilip yağ yakma moduna geçilmesi için gereken sürenin iki katından fazla.

Yağ yavaş yanan bir yakıt olduğu için uzun süre şeker yediğinizdeki enerji çöküşleri olmadan idare edebilirsiniz. Bu şekilde bir beslenme planını tüm insülin/leptin direnci olanlar ve buna bağlı yüksek tansiyon, kan şekeri gibi sorunlar yaşayanlara hastalıklarından kurtulmaları için tavsiye ediyorum.

Karın Yağlarını Yakmak İçin Bağırsak Florası da Sağlıklı Olmalı!

Karın yağlarını yakmakla ilgili yayınlanan yeni bir makalenin yazarı Zinczenko önerdiği sağlıklı yiyeceklerin (bunlar hep tekrarlanan sağlıklı gıdalar) yanı sıra sağlıklı bir bağırsak florası oluşturmak da yağ yakmada çok etkili diyor. Bir hipoteze göre bağırsak bakterileriniz iştahınızı kontrol ediyor olabilir. Yeni yapılan bir çalışmada istek duyduğunuz yiyeceklerle bağırsağınızdaki mikrobiyotanın bileşimi arasında yakın ilinti olduğu bulunmuş. Mikroplar kendi ihtiyaçları olan yiyeceklere istek duymanıza neden oluyorlar. Diğer bir çalışmaya göre de bazı bağırsak bakterileri kronik inflamasyona neden oluyor, bu da kilo alımını tetikliyor.

Sağlıklı bir bağırsak florası oluşturmak için işlenmiş gıdalardan uzak durmak, bol miktarda fermente gıdalar tüketmek gerekmektedir.”

Sonuç: Yukarıda anlatılanlar bize çok tanıdık geldi, sanırım size de öyle gelmiştir. Bunlar Prof. Dr. Canan Karatay’ın kitaplarında anlatılanlarla bire bir aynı. Canan Hoca da şekeri ekmeği früktozu hayatınızdan çıkarın, “yağ yemezseniz yağları yakamazsınız” der ve ekler; “en sağlıklı beslenme biçimi günde iki öğündür.” Ayrıca İbni Sina’nın “iki öğün sağlık üç öğün hastalıktır” sözünü hatırlatır ve Peygamber Efendimizin de iki öğün beslendiğini sık sık dile getirir.

[Toplam:1    Ortalama:2/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır