24.10.2019 - Sağlık Portalı

Eğitim Arttıkça Tükenmişlik Sendromu Artıyor

Eğitim Arttıkça Tükenmişlik Sendromu Artıyor

Denizli Devlet Hastanesi’nden psikolog Handan Hasırcıoğlu, ‘tükenmişlik sendromu’nun hanımlarda duygusal tükenmişlik, erkeklerde ise duyarsızlaşma ve kişisel başarıdan düşme hissi olarak ortaya çıktığını söyledi.

Denizli Devlet Hastanesi’nde düzenlenen ‘Tükenmişlik Sendromu‘ temalı konferansta konuyla ilgili bilgi veren psikolog Handan Hasırcıoğlu, “Bireyde ruhsal ve fizyolojik açıdan enerjinin tükenmesi olarak ifade edilebilecek olan tükenmişlik terimi; duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarıda düşme hissi olarak üç alt boyuttan oluşur” dedi.

“KADINLAR DUYGUSAL TÜKENMİŞLİK YAŞIYOR”
Psikolog Hasırcıoğlu, yapılan çalışmalara göre kadınların erkeklere göre daha fazla duygusal tükenmişlik yaşadığını, erkeklerde ise duyarsızlaşma ve kişisel başarıdan düşme hissinin yaşandığını belirtti. Psikolog Hasırcıoğlu, “Genç çalışanların, mesleğin ilk yıllarında beklentilerinin de yüksek olması sebebiyle daha fazla tükenmişlik hissettikleri ortaya konulmuştur. Kişisel başarıda düşme hissi yaşayan kişilerin ise daha uzun süredir çalışanlar olduğunu ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

EĞİTİM ARTTIKÇA TÜKENMİŞLİK ARTIYOR
Eğitim düzeyi yükseldikçe tükenmişliğin arttığının gözlendiğini bildiren psikolog Handan Hasırcıoğlu, “Bu sonuç, eğitim arttıkça stres oluşturan durum ve sorumluluklarla karşılaşma olasılığının artması ile de açıklanabilir. Eğitim arttıkça bireylerin geleceğe yönelik kariyer beklentilerinin artması da bir stres kaynağı olarak görülebilir” şeklinde konuştu.

GERÇEKÇİ HEDEF VE BEKLENTİLER GELİŞTİRİLMELİ
Tükenmişliği önlemede bireylere önemli görevler düştüğünü belirten psikolog Handan Hasırcıoğlu, “Kişinin tükenmişliğin ne olduğunu ve belirtilerini bilmesi, kendi üzerinde yaşamış olduğu durumu erken tanımasını ve çözüm aramaya yönelmesini elde edecektir. Bireyler işle ilgili gerçekçi hedef ve beklentiler geliştirmelidir. Kişilerin duygularını ve zorlukları paylaşmalarının, gerektiğinde yardım istemelerinin, problemler artmadan çözümde önemli bir kolaylık sağlayacağı bilinmelidir” dedi.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır