24.10.2019 - Sağlık Portalı

Hastalanmadan Yaşlanmanın Püf Noktaları

Hastalanmadan Yaşlanmanın Püf Noktaları


Hastalanmadan yaşlanmak mümkün mü! Üstelik hastalıkları önlemek, hastalığı tedavi etmekten oldukça daha kolay ve ucuz…


Çağdaş tıp bilgilerine tamamlayıcı teşhis ve tedavi metodlarını ilave ederek daha doğru teşhis ile daha doğru tedaviler uygulanabileceğine inandığını belirten Anesteziyoloji & Yoğun Bakım ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Ender Vardar, şu açıklamalarda bulundu:

“Önleyici ve koruyucu hekimlik anlamında yapılacak çok şey olduğunu düşünüyorum.
Yoğun Bakım Uzmanı olarak çok ağır bazen komadaki hastaların tedavisiyle uğraşıyorum. Sık sık bazı önlenebilir nedenlere dikkat edilmediği için yoğun bakıma gereksinim duyan hastalarım oluyor. Sigara sebebiyle ağır akciğer sorunları olan, alkole yada virüslere bağlı karaciğer yetmezliği olan hastalar, önlenebilir boğaz enfeksiyonunun dikkatsizlik edilmesi sonucu kalp ve böbrek yetmezliği olan hastalar.
Yakınlarından sıkça duyduğum tek kelime ise ‘keşke…’

Aslında ağır hasta durumuna gelmeden önce, yani yoğun bakıma düşmeden önce önleyici ve koruyucu hekimlik anlamında yapılacak o kadar çok şey var ki. Hatta hastalanmadan yaşamak bile mümkün! Unutmayın hastalıkları önlemek, hastalığı tedavi etmekten daha kolay ve ucuzdur.”

Peki Ne Yapmalıyız?

Aşağıdaki 9 alışkan bizi birçok hastalıktan korur. Hasta isek de iyileşmeyi hızlandırır. İşte yapmamız gerekenler:

1- Sağlıklı ve dengeli beslenmek: Sağlıklı beslenmek kanseri bile yüzde 40 oranında azaltıyor. Örneğin D vitamini takviyesinin özellikle kışın, güneşin olmadığı zamanlarda alınması bağışıklığı güçlendirerek kanseri, osteoporoza bağlı kemik kırılmalarını, enfeksiyonları önleyebiliyor. Omega 3 desteğinin; kalp damar hastalıklarını, yüksek tansiyonu, depresyonu, hafıza problemlerini, romatizmal sorunları önlediği biliniyor.

2- Sigara ve alkolden uzak durmak

3- Düzenli Egzersiz Yapmak: Düzenli yapılan sporun kilo almayı önlemesinin yanı sıra şeker hastalığını, yüksek tansiyonu hatta bağışıklığı güçlendirerek kanseri önlediği biliniyor.

4- İyi uyumak

5- Belirli zamanlarda sağlık kontrollerine gitmek

6- Omega 3, D vitamini, antioksidanlar gibi gıda takviyelerinden faydalanmak

7- Ruhsal detoks yapmak

8- Kendi içimize dönmek, meditasyon yapmak, dua etmek,

9- Önce kendimizi sonra her şeyi affetmek: Değersizlik inancı, suçluluk duygusu, hiddet, aşırı kızgınlık, korku, kaygı… Bilinçaltına itilen, bastırılan bu duygular bedensel, zihinsel ve ruhsal hastalıkların önemli nedenlerindendir. Çünkü bu negatif duygular stresi arttırıyor, otomatik çalışan hormon ve bağışıklık sistemimizi direkt etkiliyor.

Yapılan bilimsel araştırmalar da kendini sevmeyen, değersiz hisseden, güvensiz, evhamlı, endişeli, sürekli olumsuz düşünen kişilerin hastalıklara daha sık yakalandığını göstermektedir.

[Toplam:3    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır