11.09.2019 - Sağlık Portalı

Şaşırtıcı Ve Hayret Verici Elma: Kudret Narı

Şaşırtıcı Ve Hayret Verici Elma: Kudret Narı

KUDRET NARI: Diğer İsimleri: Papara, Şaşırtıcı ve hayret verici elma, Momordica charantina, Balsam apple, Momordica* Hücre yeniler.

kudret narı* Karaciğeri kuvvetlendirir.
* Barsak tembelliğini giderir.
* Rahim yaralarına faydalıdır.
* Yanık ve yaralara lapası vurulur.
* Yaraların çabuk kapanmasını sağlar.
* Egzama, sedef ve çıban gibi cilt hastalıklarında faydalıdır.
* Yaprakları mide ağrısı, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir.
* Bununla beraber yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein ihtiva eder.
* Mide ve bağırsak ülseri şikayetlerini azaltır.turkeyarena.com
* Kandaki şeker oranını düşürücü etkileri ile şeker hastalığına karşı faydalıdır.
* Kolit – Ülser – 12 parmak – Gastrit, Asit fazlası şeklinde mide-barsak sistemine bağlı tüm hastalıkları kalıcı ve kesin tedavi eder.

Kudret Narı, tropik iklim bölgelerinde, Amazon havzasında, Doğu Afrika’da, Asya, Karayip Adalarında doğal olarak bulunan, Güney Amerika ve Uzak Doğuda ise özellikle, gıda ve ilaç olarak yetiştirilen bir bitkidir. Kökeni Hindistan’dır. Latince adı Momordica charantia, İngilizce de bitter melon Türkçe’de Kudret Narı olarak bilinir. Asya, Afrika ve Karayiplerde yenilebilir meyvelerdendir. Fakat meyveleri acıdır.

Tek yıllık, tırmanıcı, sarmaşık formunda bir bitki olan Kudret Narı yaz aylarında çiçek açar. Dalları taşıyan asma 5 metreye kadar büyüyebilir. Yaprakları, yelpaze şeklinde, loplu, kenarları dişlidir. Sarı renkli küçük çiçekleri, adam veya dişi olarak, ayrı saplar üzerindedir. Meyveleri önce yeşil, olgunlaşınca turuncu- kırmızı renkte, 10-20 santimetre uzunluğunda, geniş bir mekik seklinde olup, üzerleri girintili çıkıntılı ve pürtüklüdür. Meyve olgunlaşınca, kabuğu 3 ayrı parça halinde, geriye bükülerek açılır ve çok sayıda kırmızı renkli çekirdekleri ortaya çıkar.

kudret_nari_faydalariKudret narının meyve ve yaprakları, mineral ve vitaminler bakımından zengindir. Özellikle demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri bakımından zengindir. Bilhassa Filipinlerde şifalı olduğuna inanılarak, çok yetiştirilen bir bitkidir. Acımsı tadına karşın, birçok Filipin yemeğinde kullanılmaktadır. Filipinlerde yerel adı Ampalaya’dır. Batı ülkelerinde, acı kavun (bitter melon), acı kabak (bitter gourd), Afrika hıyarı (African cucumber), balsam elması (balsam apple) veya balsam armudu (balsam pear) olarak adlandırılır. Filipinlerde kudret narı’nın faydalı olduğu birçok hastalık olduğuna inanılmaktadır. Yapraktan elde edilen çözelti iyi bir öksürük kesici ve ateş düşürücüdür, aynı zamanda pürgatif (barsak boşaltıcı) ve antihelmintik (barsak kurtlarına karşı) etkiye sahiptir.
Kadınlarda kısırlık tedavisinde ve karaciğer bozukluklarında iyileştirici olarak kullanılmaktadır. Kudret narı antimikrobial etki gösterdiğinden, iltihaplı yaraların tedavisinde de yeri olduğuna inanılmaktadır. Son yayınlarda, substans Q içerdiğinden AİDS tedavisinde değerli olabileceği bildirilmiştir
Yaprak ve köklerinden hazırlanan çözeltiler, hemoroit şişliklerini indirmektedir.Yaralarda kullanılacaksa zeytinyağında bekletilerek yumuşatılmış olarak tercih edilmelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır